Resort ustalił wysokość zadośćuczynienia

Odszkodowanie za skutki niewłaściwego leczenia jakie szpitale wypłacą poszkodowanym lub ich bliskim nie przekroczą 300 tys. zł. Taka kwota zostanie przyznana jedynie w przypadku śmierci pacjenta. W pozostałych przypadkach odszkodowanie będzie zdecydowanie niższe. np. w przypadku zakażenia szpitalnego będzie to 60 tys. zł.

Tyle samo dostanie pacjent, u którego w trakcie leczenia dojdzie do uszczerbku ciała, a który zostanie oceniony na 100 proc.

Jak czytamy w rozporządzeniu, pacjentowi który straci zdolność do pracy zarobkowej lub nie będzie mógł kontynuować nauki wypłacone zostanie jedynie 5 tys. zł.  Natomiast 10 tys. zł odszkodowania wypłaconych zostanie za pogorszenie jakości życia, które będzie wiązało się z koniecznością opieki osób trzecich.

Za uciążliwość leczenia wysokość zadośćuczynienia ustalono na poziomie 25 tys. zł,

Jak informuje nas biuro prasowe ministerstwa zdrowia wydanie niniejszego rozporządzenia jest aktem wykonawczym do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Resort wyjaśnia, że stopień pogorszenia zdrowia ubezpieczyciel lub lecznica ocenia na podstawie dokumentacji medycznej zebranej w toku postępowania przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

Odszkodowanie wypłacałby szpital w oparciu o zawartą wcześniej ugodę z pacjentem lub jego rodziną. Tym samym strona poszkodowana rezygnowałaby z drogi sądowej przeciwko szpitalowi.

Dr Adam Sandauer, prezes Stowarzyszenia Pacjentów ,"Primum Non Nocere" krytykuje zarówno sposób obliczania wielkości cierpienia, jak i proponowane przez resort kwoty rekompensat. W rozmowie z Dziennikiem Polskiem prezes stwierdził, że resort ogranicza chorym i okaleczonym ludziom możliwość otrzymania pełnego odszkodowania bardziej, niż wymaga tego ustawa. 

Dr Jan Ciećkiewicz, przewodniczący małopolskiej komisji zwraca zaś uwagę, że chociaż przewidziane w rozporządzeniu kwoty są wyższe od oferowanych przez szpitale dzisiaj to pacjenci i tak będą walczyć w sądach o zdecydowanie wyższe odszkodowania.

Tak jak w przypadku Szpitala Klinicznego nr 4 Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który wyrokiem łódzkiego sądu za skutki niewłaściwego leczenia nad małoletnim pacjentem jego rodzinie ma zapłacić 750 tys. zł.  odszkodowania. 

Rozporządzenie określające maksymalne kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia za skutki niewłaściwego leczenia ma wejść w życie 1 lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH