Resort przyspiesza, lekarze i aptekarze listy piszą z protestami

Lekarze i farmaceuci ostro skrytykowali sposób nowelizacji projektu rozporządzenia w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością.

Projekt został przekazany do uzgodnień zewnętrznych 21 listopada, tego samego dnia upływał termin zgłaszania uwag. Komunikat w tej sprawie znalazł się na stronach MZ dzień później.

W związku z tym prezes NRL wystosował list do ministra zdrowia wyrażając protest przeciwko notorycznemu lekceważeniu partnerów społecznych, w tym Naczelnej Rady Lekarskiej, przez Ministerstwo Zdrowia w procesie stanowienia prawa.

- Jaskrawym przejawem tego lekceważenia jest fakt, iż  22 listopada br. do Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęło pismo pana Jakuba Szulca, sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, przekazujące do zaopiniowania w ramach konsultacji społecznych projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością, z terminem zgłaszania uwag do 21 listopada 2011 roku - napisał prezes NRL.

Dodać należy, że projekt ten pojawił się na stronach internetowych ministerstwa dopiero 22 listopada, również wskazując 21 listopada 2011 roku jako datę zgłaszania uwag. Nie trzeba dodawać, że tak absurdalnie wyznaczony termin uniemożliwia zgłoszenie jakichkolwiek uwag - czytamy w liście.

Taki sposób procedowania czyni ustawowy nakaz zapewnienia udziału partnerów społecznych w procesie stanowienia prawa fikcją i wskazuje na całkowity brak szacunku dla przepisów ze strony Ministerstwa Zdrowia - podkreślił prezes NRL .

- Przekazywanie projektu rozporządzenia do uzgodnień w dniu, który jest jednocześnie ostatnim dniem zgłaszania uwag świadczy o arogancji władzy - napisał w piśmie również skierowanym do resortu zdrowia, do wiadomości mediów, farmaceuta Mariusz Politowicz.

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, iż nowelizacja spowodowana jest koniecznością dopisania produktów wydawanych w związku z padaczką, które zostały pominięte w niezamierzony sposób w poprzednim rozporządzeniu.

"Ponadto zamiana zawarta w pkt 2 ma na celu usunięcie oczywistej omyłki - wyrazy "nazwa, postać i dawka wyrobu medycznego zastępuje się wyrazami "Nazwa i postać wyrobu medycznego" - informuje resort.

Według urzędników Ministerstwa, ponieważ "brakujący zapis był już przedmiotem konsultacji, a pierwotnym zamiarem ministra było zawarcie go w rozporządzeniu, tak wyznaczonemu vacatio legis nie stoją na przeszkodzie zasady demokratycznego państwa prawnego".

Termin wejścia w życie rozporządzenia, wyznaczonego na dzień jego ogłoszenia podyktowany jest koniecznością jak najszybszej nowelizacji uprzednio wydanego rozporządzenia, celem jego uzupełnienia. Projekt nie zawiera przepisów technicznych i w związku z tym nie podlega przedmiotowej notyfikacji - argumentuje resort zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH