Resort finansów: gminy uzdrowiskowe nie stracą

Niedawna nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wprowadziła preferencyjną stawkę podatku od nieruchomości wykorzystywanych w celu świadczenie usług zdrowotnych. Korzystne rozwiązania budzą jednak zaniepokojenie w gminach uzdrowiskowych.

Przy okazji nowelizacji wyeliminowano absurdy polegające na tym, że np. korytarze, poczekalnie, czy pomieszczenia gospodarcze w placówkach ochrony zdrowia nie były objęte ulgami. Teraz dotyczą one wszystkich obiektów, w których świadczone są usługi medyczne.

Jednak to, co korzystne dla placówek ochrony zdrowia, nie  budzi zachwytu gmin, w tym gmin uzdrowiskowych. Nie dostają one od podmiotów ochrony zdrowia takich podatków i opłat, jak przed nowelizacją.

Gazeta Prawna omawia odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską (nr 17709/ 2010) w tej sprawie.

Resort przypominał, że w 2005 r. opłata miejscowa w uzdrowiskach została zastąpiona opłatą uzdrowiskową, z której wpływy w 2009 r. w 32 gminach uzdrowiskowych wyniosły 39,3 mln zł. W tym samym roku wpływy z opłaty miejscowej, pobieranej w 241 gminach, wyniosły 23,5 mln zł.

Opłata uzdrowiskowa może być pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.

Ponadto gminy uzdrowiskowe w celu realizacji dodatkowych zadań związanych z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska otrzymują także dotację z budżetu państwa przeznaczoną na te cele. Jest ona równa wpływom z tytułu opłaty uzdrowiskowej pobranej w uzdrowisku w roku poprzedzającym rok udzielenia dotacji.

Wspomniana dotacja w dużych uzdrowiskach może sięgać nawet kilku milionów złotych. Sama opłata uzdrowiskowa jest o 100 proc. wyższa od opłaty miejscowej, którą pobiera się w miejscowościach turystycznych.

Oprócz tego uzdrowiska – jak wszystkie gminy – korzystają ze środków na realizację zadań własnych gminy.

W ocenie MF, przyznanie gminom uzdrowiskowym tego rodzaju wsparcia, wystarczająco zabezpieczyło ich finanse, a ujednolicenie stawki podatkowej stosowanej w placówkach ochrony zdrowia było pożądane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH