Resort będzie miał mniejszy wpływ na uzdrowiska A kuracjuszom poprawi się przez te zmiany?

Posłowie chcą ograniczyć uprawnienia Ministerstwa Zdrowia do uzgadniania planów dla stref chronionych uzdrowisk.

Projekt nowelizacji ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, na wniosek uzdrowisk przygotowała Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Główną zmianą postulowaną przez uzdrowiska, jest zniesienie obowiązku uchwalania miejscowych planów dla całego obszaru chronionego.

– W tej chwili w wielu uzdrowiskach nie można nic budować. Ponadto przepisy stawiają tak wyśrubowane wymagania, że wiele, i to znanych, miejscowości ich nie spełnia. Proponujemy więc wprowadzenie zmian, które zlikwidują paraliż inwestycyjny, a jednocześnie złagodzą warunki uzyskiwania statusu uzdrowiska. W tej chwili są 44 uzdrowiska statutowe i ok. 70 miejscowości, które mają szansę się nim stać – wyjaśnia Bronisław Dutka, poseł reprezentujący komisję w pracach nad tą zmianą.

Obecnie art. 38 ust. 2 ustawy zobowiązuje gminy, które stały się uzdrowiskami, do uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w terminie dwóch lat od daty uzyskania tego statusu. Wiele gmin jeszcze tego nie zrobiło.

Posłowie z komisji proponują więc, by ograniczyć obowiązek uchwalenia planu do strefy najbardziej chronionej (tzw. strefy A). Dzięki temu w pozostałej części gminy będzie można starać się o warunki zabudowy. Posłowie chcą także ograniczyć uprawnienia Ministerstwa Zdrowia w uzgadnianiu planów.

Nie trzeba będzie też uzyskiwać statusu uzdrowiska dla całej gminy czy miasta, lecz tylko części. W tej chwili ustawa przewiduje, że granice uzdrowiska mają pokrywać się z granicami administracyjnymi miasta lub gminy. Tymczasem nie zawsze cała gmina czy miasto rzeczywiście jest uzdrowiskiem.

Więcej na: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH