
19 listopada ruszy proces, który Katarzyna Pikulska, jedna z liderek protestu rezydentów z jesieni 2017 roku, wytoczyła Telewizji Polskiej S.A. Prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przekazał lekarce wyrazy solidarności i wsparcia.
Przypomnijmy: w materiale TVP lekarce zarzucano, że bierze udział w proteście rezydentów, a stać ją na luksusowe wakacje. Jak się okazało, wakacjami tymi były misje medyczne w Tanzanii i Kurdystanie.
"Stanowczo sprzeciwiam się szkalowaniu kogokolwiek zabierającego głos w debacie publicznej oraz manipulowaniu informacjami, w celu podważania wiarygodności i prawdziwości motywacji działania osób mających odmienne zdanie. Szukanie haków, publikowanie informacji z życia prywatnego, podsycanie hejtu skierowanego pod czyimkolwiek adresem uważam za niedopuszczalne i destrukcyjne dla prowadzenia rzeczowej dyskusji, opartej na argumentach merytorycznych" - napisał rektor WUM.
Jak wskazał, Warszawski Uniwersytet Medyczny, w którego Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w 2017 roku trwał protest głodowy lekarzy rezydentów, udzielał pomocy mediacyjnej podczas trudnych negocjacji Porozumienia Rezydentów OZZL z Ministerstwem Zdrowia.
Zaznaczył, że doktor Katarzyna Pikulska wraz z wieloma innymi lekarzami zrzeszonymi w Porozumieniu Rezydentów OZZL domagała się ogłoszenia i formalnego zagwarantowania społeczeństwu reformy ochrony zdrowia, która zapewnić miała: zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego nie niższego niż 6,8 PKB w przeciągu trzech lat, likwidację kolejek, rozwiązanie problemu braku personelu medycznego, likwidację biurokracji w ochronie zdrowia, poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.
"Postulaty protestujących lekarzy rezydentów sprzed dwóch lat nadal są aktualne i ważne dla całego społeczeństwa, w tym dla środowiska Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od wielu lat wskazujemy na potrzebę zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, w tym zwłaszcza większego finansowania szpitali klinicznych, które leczą, realizują zadania naukowe i kształcą młodych adeptów zawodów medycznych" - czytamy w oświadczeniu prof. Wielgosia.

CZYTAJ TAKŻE
- 08:16 MZ: prof. Piotr Czauderna rezygnuje ze stanowiska prezesa Agencji Badań Medycznych
- 08:03 Najstarszy pacjent z Podkarpacia, któremu wystawiono e-receptę ma 107 lat
- 07:31 Prof. Budzyński: chirurgiczne leczenie otyłości często ratuje życie
- 05:59 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- WT, 21:15 Wieluń: Adam Stachera zostanie wicedyrektorem szpitala
- WT, 20:09 Ambasador Węgier: poziom szkolenia medycznego sił specjalnych w Polsce jest wysoki
- WT, 19:16 Tomaszów Lubelski: szpital więcej zapłaci za chustę pozostawioną w brzuchu
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 3 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 4 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 5 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 6 Rotawirusy, czyli poważny problem, który możemy i powinniśmy rozwiązać
- 7 Epidemia odry na Samoa, Nowa Zelandia wysyła trumny dla dzieci
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych