RZX/Rynek Zdrowia | 14-11-2019 13:36

Rektor WUM wspiera lekarkę, która wytoczyła proces TVP

19 listopada ruszy proces, który Katarzyna Pikulska, jedna z liderek protestu rezydentów z jesieni 2017 roku, wytoczyła Telewizji Polskiej S.A. Prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przekazał lekarce wyrazy solidarności i wsparcia.

Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś Fot. WUM

Przypomnijmy: w materiale TVP lekarce zarzucano, że bierze udział w proteście rezydentów, a stać ją na luksusowe wakacje. Jak się okazało, wakacjami tymi były misje medyczne w Tanzanii i Kurdystanie.

"Stanowczo sprzeciwiam się szkalowaniu kogokolwiek zabierającego głos w debacie publicznej oraz manipulowaniu informacjami, w celu podważania wiarygodności i prawdziwości motywacji działania osób mających odmienne zdanie. Szukanie haków, publikowanie informacji z życia prywatnego, podsycanie hejtu skierowanego pod czyimkolwiek adresem uważam za niedopuszczalne i destrukcyjne dla prowadzenia rzeczowej dyskusji, opartej na argumentach merytorycznych" - napisał rektor WUM.

Jak wskazał, Warszawski Uniwersytet Medyczny, w którego Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w 2017 roku trwał protest głodowy lekarzy rezydentów, udzielał pomocy mediacyjnej podczas trudnych negocjacji Porozumienia Rezydentów OZZL z Ministerstwem Zdrowia.

Zaznaczył, że doktor Katarzyna Pikulska wraz z wieloma innymi lekarzami zrzeszonymi w Porozumieniu Rezydentów OZZL domagała się ogłoszenia i formalnego zagwarantowania społeczeństwu reformy ochrony zdrowia, która zapewnić miała: zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego nie niższego niż 6,8 PKB w przeciągu trzech lat, likwidację kolejek, rozwiązanie problemu braku personelu medycznego, likwidację biurokracji w ochronie zdrowia, poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.

"Postulaty protestujących lekarzy rezydentów sprzed dwóch lat nadal są aktualne i ważne dla całego społeczeństwa, w tym dla środowiska Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od wielu lat wskazujemy na potrzebę zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, w tym zwłaszcza większego finansowania szpitali klinicznych, które leczą, realizują zadania naukowe i kształcą młodych adeptów zawodów medycznych" - czytamy w oświadczeniu prof. Wielgosia.