Rekordowa kara Rzecznika Praw Pacjenta dla szpitala Zastrzeżenia RPP dotyczyły m.in. tego, że pracownicy szpitala mieli kazać chorym płacić za prąd potrzebny do przygotowania herbaty albo doładowania telefonu.

Rzecznik Praw Pacjenta nałożył na Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli (Podlaskie) 210 tys. zł kary do budżetu państwa. Placówka została upomniana, bo nie zastosowała się do uwag RPP wskazanych w decyzji z 21 kwietnia 2016 r.

"Decyzja o nałożeniu kary pieniężnej na Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli jest efektem nie zastosowania się przez szpital do wszystkich zaleceń Rzecznika Praw Pacjenta" - czytamy na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.

W uzasadnieniu decyzji Rzecznika Praw Pacjenta można przeczytać, że uznaje on "praktyki stosowane na II Oddziale Psychiatrii Sądowej (...) polegające na niestosowaniu parawanów zasłaniających pacjentów od innych hospitalizowanych, podczas udzielania świadczeń zdrowotnych, na sali chorych a także których łóżka usytuowane są na korytarzach, za naruszające zbiorowe prawa pacjentów do intymności (...) i nakazuję ich zaniechanie".

Zastrzeżenia RPP dotyczyły m.in. tego, że pracownicy szpitala mieli kazać chorym płacić za prąd potrzebny do przygotowania herbaty albo doładowania telefonu. W szpitalnych łazienkach brakowało środków higienicznych.

RPP zwrócił też uwagę na niewłaściwie prowadzoną dokumentację medyczną, brak indywidualnych programów terapeutycznych, nie zagwarantowanie chorym opieki stomatologicznej ani też spacerów. Naruszone miało zostać też prawo pacjentów do intymności, poprzez niezapewnienie dostępu do łóżek chorych z trzech stron i nie stosowanie parawanów.

Rzecznik Praw Pacjenta w powołanym wyżej rozstrzygnięciu uznał praktyki stosowane przez Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli za naruszające zbiorowe prawa pacjentów, nakazał ich zaniechanie oraz zobowiązał szpital do usunięcia skutków naruszeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH