Rekompensaty za szkody - nie tylko dla pacjentów szpitali? Dzisiaj o odszkodowanie i zadośćuczynienie na drodze pozasądowej może ubiegać się tylko pacjent leczony w szpitalu. Fot. Shutterstock

Rozpoczęły się prace nad założeniami do projektu ustawy określającej zasady rekompensat dla pacjentów za szkody poniesione w wyniku zdarzeń medycznych. W nakreślonej przez MZ koncepcji nie wspomina się jednak o pacjentach, którzy ponieśli szkodę w związku z leczeniem w innych placówkach niż szpitale.

Obecne regulacje prawne mówią, że o odszkodowanie i zadośćuczynienie na drodze pozasądowej może ubiegać się pacjent leczony w szpitalu, gdy komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych (działają od 1 stycznia 2012 r. we wszystkich województwach) uzna, że do takiego zdarzenia doszło. Wtedy ubezpieczyciel szpitala lub sama lecznica proponuje pieniądze. Nie są to wysokie kwoty (czasem nawet żenująco niskie), ale wypłacane szybciej niż w wyniku procesu sądowego, który trwa znacznie dłużej, bo sąd musi wskazać winnego. Komisja tego nie ustala.

W każdym razie z pozasądowej procedury nie mogą skorzystać osoby, które leczyły się w innych podmiotach niż szpitale. Drzwi zatrzaśnięto przed pacjentami leczonymi i diagnozowanymi m.in. w placówkach dziennej opieki i ambulatoriach, korzystającymi z pomocy pogotowia ratunkowego - z różnych elementów systemu ochrony zdrowia.

Eksperci za wszystkimi pacjentami
- Medycyna na świecie wychodzi ze szpitali. Jest jak najbardziej uzasadnione, żeby program naprawy szkód oraz odszkodowań z tytułu zdarzeń medycznych obejmował wszystkie piętra systemu opieki zdrowotnej - uważa Ewa Borek, szefowa Fundacji MY Pacjenci.

Zdecydowaną zwolenniczką umożliwienia pozasądowego dochodzenia roszczeń szerokiemu kręgowi osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych jest także Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta.

- Moim zdaniem ustalenie zdarzenia medycznego powinno być możliwe również w przypadku zdarzeń zaistniałych między innymi w przychodniach, czy poradniach specjalistycznych - twierdzi RPP i przypomina, że od początku prac nad nowelizacją ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta postulowała przyjęcie takiego rozwiązania.

Krystyna Barbara Kozłowska, która tak jak Ewa Borek należy do grona kilku ekspertów powołanych przez ministra zdrowia do zespołu opracowującego projekt założeń projektu ustawy o pozasądowym dochodzeniu roszczeń z tytułu wypadków medycznych, deklaruje, że będzie nadal przekonywała co do tego, żeby była możliwość orzekania o zdarzeniach medycznych również w przypadku podmiotów udzielających świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH