Recepty na leki refundowane - czy dojdzie do protestu lekarzy?

Lekarze grożą, że jeśli Ministerstwo Zdrowia nie zmieni przepisów dotyczących karania lekarzy za wypisanie recept osobom nieubezpieczonym, od stycznia 2012 roku będą wypisywać tylko pełnopłatne recepty. W piątek (21 października) odbędzie się posiedzenie prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Omawiany będzie sposób prowadzenia protestu w tej sprawie. NRL najprawdopodobniej go poprze.

1 stycznia 2012 ma wejść w życie nowa ustawa o refundacji leków. Artykuł 48 ustawy mówi, że lekarz sam musi sprawdzać, czy pacjent, któremu wystawia refundowaną receptę, jest ubezpieczony. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał zwracać Funduszowi pieniądze. NFZ może też nałożyć karę, a nawet rozwiązać umowę na refundację wszystkich recept wypisywanych przez nieuważnego lekarza - przypomina Gazeta Wyborcza.

Obecnie dokument potwierdzający ubezpieczenie - w postaci karty chipowej - mają tylko mieszkańcy województwa śląskiego.  Nie ma systemu, który umożliwiałby wskazanie tych pacjentów, którzy nie opłacają składek regularnie. 

Konwent prezesów okręgowych izb lekarskich apeluje, by Fundusz zrezygnował z karania lekarzy za źle wypisane recepty albo przynajmniej precyzyjnie określił za co, jaką karę będzie narzucać.

Brak umów oznaczałby, że od nowego roku pacjenci płaciliby pełne ceny za wypisane leki. Jak przekazał Krzysztof Kordel, przewodniczący Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, na razie poparcie dla tego stanowiska wyraziło ponad osiem tysięcy lekarzy.

Jak już pisaliśmy, lekarze, za pośrednictwem portalu Konsylium24.pl, podpisują deklaracje mówiące o tym, że nie zgadzają się z nowymi przepisami. Pomysł na protest będzie w piątek (21 października) tematem posiedzenia prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Jak podaje Gazeta Wyborcza, najprawdopodobniej NRL go poprze.

Więcej: http://wyborcza.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH