- Mam nadzieję, że uda się ratyfikować Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych 5 maja, w Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych - powiedział w czwartek (15 marca) wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda.

Duda, który jest również pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych, poinformował podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, że w czwartek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał pismo do MSZ w sprawie ratyfikacji konwencji.

- Mam nadzieję, że 5 maja w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, pan prezydent mógłby podpisać wniosek o ratyfikację konwencji - powiedział Duda.

Przyznał, że konwencja będzie ratyfikowana z zastrzeżeniami - dotyczyć będą kwestii związanych z ubezwłasnowolnieniem i zawieraniem małżeństw przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Zapewnił jednak, że dotyczące tych kwestii zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego zostaną przeprowadzone w najbliższym możliwym terminie i polskie prawo zostanie dostosowane do wymogów konwencji.

Konwencja - podpisana przez Polskę w marcu 2007 r - ma zapewnić osobom niepełnosprawnym takie same prawa i obowiązki, z jakich korzystają inni członkowie społeczeństwa. Ma zagwarantować im także uczestniczenie w życiu społecznym na zasadach pełnoprawnych członków, którzy mogą przyczyniać się do rozwoju, jeśli tylko dana im będzie szansa.

Konwencja podkreśla, że osoba niepełnosprawna powinna korzystać z pełnego równouprawnienia, zakazu dyskryminacji oraz z równości wobec prawa. Ma prawo do wolności i bezpieczeństwa; prawo do swobody poruszania się i do niezależnego życia; prawo do zdrowia, pracy i edukacji; oraz prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH