Nowelizacja przepisów nadająca ratownikom medycznym prawo stosowania przymusu wobec chorych psychicznie została przekazana do konsultacji społecznych. Obecnie do stosowania przymusu bezpośredniego uprawniony jest lekarz, a w szczególnych przypadkach również pielęgniarka zatrudniona w szpitalu psychiatrycznym lub domu pomocy społecznej.

Jak podkreśla resort zdrowia, dochodzi do sytuacji, w których do osób przejawiających zachowania uzasadniające zastosowanie wobec nich przymusu bezpośredniego wzywany jest zespół ratownictwa medycznego bez lekarza. Przybyli na miejsce ratownicy nie mogą udzielić takiej osobie żadnej pomocy, ani przewieźć jej do szpitala.

W konsekwencji interwencje podejmują często policjanci, którzy nie są przeszkoleni jak postępować z osobami chorymi psychicznie. Stosowane przez nich środki przymusu bezpośredniego mogą być nieskuteczne lub wręcz niebezpieczne dla osoby chorej psychicznie.

Zgodnie z nowelą zlecający zastosowanie przymusu bezpośredniego będzie zobowiązany do powiadomienia dyspozytora medycznego oraz odnotowania tego faktu w dokumentacji medycznej chorego.

Wprowadzony ma być także obowiązek zapewnienia osobom przebywającym w domach pomocy społecznej i środowiskowych domach samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi dostępu do świadczeń psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

Według nowych przepisów dopuszczalne byłoby wydłużenie ważności skierowania do szpitala psychiatrycznego o okres oczekiwania na miejsce w lecznicy.

Przymusowe doprowadzenie chorego do szpitala psychiatrycznego przez policję ma się odbywać w obecności lekarza, pielęgniarki lub zespołu ratownictwa medycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH