Ratownicy medyczni przekazali do MZ projekt standardów postępowania

Wprowadzenie standardów postępowania dla ratowników medycznych wpłynęłoby na usprawnienie działania systemu ratownictwa - ocenia Polska Rada Ratowników Medycznych (PRRM). Rada przygotowała własny projekt takich standardów i w piątek (8 listopada) przekazała do resortu zdrowia.

Piątkowe spotkanie - jak poinformowała PAP przewodnicząca PRRM Edyta Wcisło - odbyło się z inicjatywy ratowników.

- Przekazaliśmy opracowany przez nas roboczy projekt dotyczący standardów postępowania ratowników medycznych - mówiła Wcisło. Dodała, że nie chodzi o zwiększenie dotychczasowych uprawnień ratowników medycznych, ale o ujednolicenie standardów i usystematyzowanie wiedzy. Podkreśliła, że takie standardy wpłynęłyby na usprawnienie działania systemu ratownictwa.

Zaznaczyła, że ratownicy nie zabiegają o przyjęcie sztywnych procedur, ale wytycznych, standardów i rekomendacji postępowania w danej sytuacji. Liczący kilkadziesiąt stron dokument zawiera wytyczne postępowania m.in. w przypadku udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego, niewydolności nerek, nagłego zatrzymania krążenia u dzieci, oparzenia oraz różnego typu urazów.

Przedmiotem piątkowego spotkania w MZ była też potrzeba nowelizacji Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Rada zgłosiła gotowość do uczestniczenia w pracach i konsultacjach nad nowymi przepisami.

Zdaniem ratowników ze względu na prace nad tym projektem nowelizacji oraz projektem ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie zawodowym ratowników medycznych obecnie jest najlepszy czas na ujednolicenie i standaryzację działań ratunkowych.

- Przedstawiciele ministerstwa zapewnili o trwających wewnątrzresortowych pracach nad projektem nowelizacji Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i wskazali, że już na obecnym etapie brane są pod uwagę opinie i propozycje zgłaszane przez stronę społeczną - poinformował PAP rzecznik prasowy resortu zdrowia Krzysztof Bąk.

Jak zaznaczył, szeroka dyskusja nad propozycjami legislacyjnymi resortu w obszarze ratownictwa medycznego będzie możliwa po zaakceptowaniu projektu nowelizacji przez kierownictwo Ministerstwa Zdrowia i rozpoczęciu konsultacji społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH