Ratownicy pracują nad przygotowaniem własnego projektu ustawy, który będzie regulował zasady wykonywania ich zawodu. Chcieliby też stworzyć własną korporację działającą jednak na innych zasadach niż samorząd lekarski czy pielęgniarski - podaje Gazeta Prawna.

Jak na razie,  resort zdrowia wpisał zawód ratownika do konsultowanego właśnie projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych. Projekt ten reguluje warunki wykonywania 22 zawodów (oprócz ratownika) tak różnych profesji jak asystentka dentystyczna, higienistka szkolna, optometrysta czy masażysta i fizjoterapeuta.

- Zawód ratownika wymaga stworzenia odrębnych regulacji ustawowych. Ani obowiązująca ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ani przygotowywany projekt nie reguluje zasad wykonywania tego zawodu w pełnym zakresie - uważa Krzysztof Słupianek, prezes Stowarzyszenia Zawodowego Ratowników Medycznych (SZRM).

Jak podkreśla, rządowy projekt nie porusza tak istotnych spraw, jak rozwój zawodowy poprzez specjalizację czy stopniowanie zawodu ratownika, a tym samym umożliwienie zdobycia dodatkowych uprawnień. Nie mówi też nic o zabezpieczeniach socjalnych tej grupy zawodowej.

- Nie przewiduje także możliwości tworzenia przez ratowników własnego samorządu. Te wszystkie sprawy chcemy zawrzeć w naszym projekcie – dodaje w rozmowie z GP Krzysztof Słupianek.

Ratownicy nie chcą jednak tworzyć samorządu, który wzorem lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, będzie opierał się na działaniu regionalnych izb. Chcieliby mieć radę ratowników, która ma być niezależna i posiadać możliwość opiniowania np. projektów prawnych.

- Jest jeszcze za wcześnie, aby mówić, czy nasz projekt będzie skierowany do dalszych prac legislacyjnych jako projekt rządowy, poselski czy może obywatelski. Wszystko  zależy od tego, jak zostanie przyjęty przez resort zdrowia - mówi Krzysztof Słupianek.

Tymczasem Stały Komitet Rady Ministrów odrzucił dotychczas proponowany projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, a to m.in. od losów tego aktu prawnego zależy jak potoczą się losy projektu przedstawianego przez ratowników.

- Komitet zdecydował o konieczności przedstawienia analizy tych zawodów, których wykonywanie bez odpowiednich kwalifikacji stwarza szczególne zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów i wymagających zmiany aktualnie obowiązujących przepisów – mówi dziennikowi Krzysztof Suszek, dyrektor Biura Prasy i Promocji w Ministerstwie Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH