Ratownictwo medyczne: czy w ambulansie jest lekarz?

Czy 1 stycznia 2011 roku część ambulansów pogotowia zostanie bez załogi?

W Polsce jeżdżą – oprócz transportowych – karetki oznaczone literami „P" lub „S". Pierwsze mają w załodze ratowników, drugie – lekarzy (stacjach pogotowia pracuje ich obecnie prawie 6 tys.). Dziś nie ma znaczenia, czy lekarz ratownik jest pediatrą, czy ginekologiem. Po 1 stycznia będzie miało, jeśli Ministerstwo Zdrowia szybko nie zmieni ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Gdyby nie zmieniło, w karetce dyżur będzie mógł mieć tylko „lekarz systemu", czyli ze specjalizacją z medycyny ratunkowej lub w trakcie jej robienia oraz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii lub pediatrii.

W całym kraju tych wymogów nie spełnia 37 proc. lekarzy pracujących w karetkach. Stacje pogotowia musiałyby zrezygnować z ich usług. A nie mają kim ich zastąpić. Ministerstwo Zdrowia uznało więc, że należy pilnie zmienić niektóre przepisy ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, bo zakładane w niej terminy (koniec tego roku) nie będą dotrzymane.

Nowelizacja objęłaby siedem kwestii, w tym przedłużenie do końca 2012 roku obowiązywania art. 63 wspomnianej ustawy, wprowadzającego czasowe odstępstwo od wymaganych, docelowych kwalifikacji członków zespołów ratownictwa medycznego.

Resort wyliczył, że obecnie w zespołach ratownictwa medycznego udziela świadczeń 5808 lekarzy, zaś 3712 spełnia owe docelowe wymagania ustawy, czyli ma specjalizację z zakresu medycyny ratunkowej albo jest w trakcie jej robienia. W 2009 roku w trakcie specjalizacji w dziedzinach medycyny określonych w art. 57 ustawy było ponad 8300 lekarzy.

Czy jednak lekarze zdążą z uzyskaniem specjalizacji do 2012 roku? Zdaniem ekspertów, będzie to bardzo trudne. Być może więc zapowiadane w nowelizacji ustawy przesunięcie terminu uzyskania odpowiednich kwalifikacji do 2012 roku stanie się kolejnym granicznym terminem, który znów trzeba będzie przesunąć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH