Ratownictwo medyczne: czy w ambulansie jest lekarz?

Czy 1 stycznia 2011 roku część ambulansów pogotowia zostanie bez załogi?

W Polsce jeżdżą – oprócz transportowych – karetki oznaczone literami „P" lub „S". Pierwsze mają w załodze ratowników, drugie – lekarzy (stacjach pogotowia pracuje ich obecnie prawie 6 tys.). Dziś nie ma znaczenia, czy lekarz ratownik jest pediatrą, czy ginekologiem. Po 1 stycznia będzie miało, jeśli Ministerstwo Zdrowia szybko nie zmieni ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Gdyby nie zmieniło, w karetce dyżur będzie mógł mieć tylko „lekarz systemu", czyli ze specjalizacją z medycyny ratunkowej lub w trakcie jej robienia oraz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii lub pediatrii.

W całym kraju tych wymogów nie spełnia 37 proc. lekarzy pracujących w karetkach. Stacje pogotowia musiałyby zrezygnować z ich usług. A nie mają kim ich zastąpić. Ministerstwo Zdrowia uznało więc, że należy pilnie zmienić niektóre przepisy ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, bo zakładane w niej terminy (koniec tego roku) nie będą dotrzymane.

Nowelizacja objęłaby siedem kwestii, w tym przedłużenie do końca 2012 roku obowiązywania art. 63 wspomnianej ustawy, wprowadzającego czasowe odstępstwo od wymaganych, docelowych kwalifikacji członków zespołów ratownictwa medycznego.

Resort wyliczył, że obecnie w zespołach ratownictwa medycznego udziela świadczeń 5808 lekarzy, zaś 3712 spełnia owe docelowe wymagania ustawy, czyli ma specjalizację z zakresu medycyny ratunkowej albo jest w trakcie jej robienia. W 2009 roku w trakcie specjalizacji w dziedzinach medycyny określonych w art. 57 ustawy było ponad 8300 lekarzy.

Czy jednak lekarze zdążą z uzyskaniem specjalizacji do 2012 roku? Zdaniem ekspertów, będzie to bardzo trudne. Być może więc zapowiadane w nowelizacji ustawy przesunięcie terminu uzyskania odpowiednich kwalifikacji do 2012 roku stanie się kolejnym granicznym terminem, który znów trzeba będzie przesunąć.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH