Raporty dla PIP o liczbie lekarzy na kontraktach - szpitale ich nie chcą?

Dyrektorzy szpitali do 30 września muszą przekazać Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) oraz samorządom zawodowym dane o tym, ilu lekarzy i ile pielęgniarek i położnych pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych albo wykonuje dla nich zadania, prowadząc działalność gospodarczą.

Taki obowiązek nałożyła na nich ustawa o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca br. Raporty mają umożliwić inspekcji monitorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Dyrektorzy placówek medycznych uważają, że nowy wymóg to tylko zbędny obowiązek biurokratyczny. Twierdzą też, że ustawa nie precyzuje, czy informacja powinna być przekazana w formie pisemnej, a jeśli tak, to według jakiego wzoru i do którego inspektoratu lub oddziału powinna ona trafić. Wątpliwosi ich budzi także częstotliwość skladania raportów.

Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) ze względów dowodowych informacja o liczbie lekarzy i pielęgniarek zatrudnionych na kontraktach powinna być przekazana w formie pisemnej do właściwego terytorialnie okręgowego inspektoratu. 

Dzięki raportom inspekcja uzyskuje informacje o strukturze i formach zatrudnienia stosowanych w szpitalach. Te jednak mogą być niepełne, jeśli nie wszyscy dyrektorzy wywiążą się z nowego obowiązku. Ustawa nie przewiduje, bowiem żadnych sankcji za nieprzesłanie raportu.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH