Rafalska: poprawimy bezpieczeństwo w placówkach zapewniających całodobową opiekę Elżbieta Rafalska Fot. rafalska.eu

Przygotowaliśmy nowelizację przepisów, które zwiększą bezpieczeństwo w placówkach zapewniających całodobową opiekę - poinformowała w środę (8 listopada) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Chodzi o nowelizację ustawy o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia psychicznego. - Podjęliśmy trud znowelizowania tych przepisów, pamiętając ubiegłoroczne przypadki zagrożenia zdrowia i życia osób starszych, przewlekle chorych, niepełnosprawnych, które przebywały w całodobowych placówkach opieki nielegalnie działających. Pamiętamy to uczucie bezradności wobec tych sytuacji - powiedziała w środę (8 listopada) Rafalska.

Zaznaczyła, że MRPiPS chce poprawić bezpieczeństwo i warunki pobytu osób starszych i osób niepełnosprawnych w całodobowych placówkach działających legalnie. - Bo tych nielegalnie działających w ogóle nie powinno być - podkreśliła.

Minister zwróciła uwagę, ze ministerstwo proponuje wprowadzenie zakazu przyjmowania do takich placówek osób małoletnich. - Chcemy ograniczyć też liczebność tych placówek. Nie chcemy, aby przebywało w nich więcej niż 100 osób. Zamierzamy wprowadzić wymogi co do kwalifikacji, jakie muszą spełniać pracownicy wykonujący usługi opiekuńcze - wyjaśniała. Dodała, że proponowane rozwiązania przewidują zaostrzenie kar (nawet 40 tys. zł) dla osób, które prowadzą bez zezwolenia placówki całodobowej opieki.

Jak zaznaczyła minister, według nowych przepisów wojewoda będzie miał możliwość cofnięcia zezwolenia na prowadzenie domów całodobowej opieki. - Chcemy wprowadzić również rejestr nałożonych kar. Chodzi o to, żeby osoby, które szukają takiej placówki dla najbliższych wiedziały, czy jednostka do tej pory działała zgodnie z prawem, czy były w niej jakieś nieprawidłowości, czy była wcześniej karana - dodała Rafalska.

Wiceminister rodziny i pracy Elżbieta Bojanowska przypomniała, że coraz więcej osób starszych będzie potrzebowało pomocy i przebywało w placówkach całodobowej opieki. - Dlatego naszym zadaniem jest zapewnienie im maksymalnego poczucia bezpieczeństwa - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że proponowane zmiany poszerzą katalog możliwości zwolnienia z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.

Resort chce, by projektowana ustawa weszła w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia, z tym, że przepisy dotyczące placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, z uwagi na fakt, że odnoszą się między innymi do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, zaczęłyby obowiązywać 1 czerwca 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH