Radziwiłł: zmienione przepisy o tajemnicy lekarskiej - zbyt daleko idące Teraz dokumentacja medyczna jest udostępniana rodzinie, nawet jeśli pacjent za życia się temu sprzeciwił. Fot. Steven Depolo/Flickr.com (CC BY 2.0)

Przepisy dające bliskim zmarłego pacjenta dostęp do dokumentacji medycznej, nawet jeśli za życia się temu sprzeciwił, są zbyt daleko idące - ocenił w piątek (8 września) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Dodał też, że nie ma potrzeby tworzenia list lekarzy powołujących się na klauzulę sumienia.

W piątek minister uczestniczył w konferencji "Prawo medyczne w obliczu zmian" organizowanej przez Naczelną Izbę Lekarską oraz Wydział Prawa Uniwersytetu SWPS.

Radziwiłł powiedział, że tajemnica lekarska powinna być szczególnie chroniona przez prawo. - Ona jest fundamentem nie tylko pod względem uprawnienia pacjenta do prywatności, ale także warunkiem skutecznego leczenia - podkreślił.

W 2016 r. weszły w życie przepisy, które przyznały rodzinie zmarłego pacjenta prawo wglądu do jego dokumentacji medycznej. Nowelizacja ta dotyczyła głównie transparentności procesów karnych, a jej autorzy przekonywali, że takie uprawnienie umożliwi bliskim poznanie całokształtu okoliczności związanych ze stanem zdrowia zmarłego, co może poprzedzać decyzję o złożeniu zawiadomienia o przestępstwie.

Przeciwna tym zmianom jest Naczelna Rada Lekarska, która m.in. zwracała uwagę, że pacjent niejednokrotnie właśnie przed osobami najbliższymi chce zachować w tajemnicy pewne informacje dotyczące swego stanu zdrowia, w szczególności informacje o charakterze intymnym. O zmianę tych przepisów apelował także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

W piątek minister Radziwiłł powiedział, że zmienione przepisy dotyczące tajemnicy lekarskiej nie podobają mu się i są zbyt daleko idące. Zwrócił uwagę, że na ich podstawie dokumentacja medyczna jest udostępniana rodzinie, nawet jeśli pacjent za życia się temu sprzeciwił. - To jest to, co budzi mój największy sprzeciw w tych przepisach - powiedział.

- Z drugiej strony na pewno powinny być przepisy, które w jakimś sensie ułatwiają również sytuację osób najbliższych, tych faktycznych opiekunów pacjenta. Oczywiście nie wbrew jego postanowieniom, ale dla jego dobra i myślę, że jakieś kompromisowe rozwiązanie w tym zakresie jest możliwe - powiedział.

Minister mówił też o tzw. klauzuli sumienia lekarzy. Ocenił że "dzisiejsza sytuacja prawna w tym zakresie jest dobra, klarowna" i przepisy nie wymagają nowelizacji.

Zgodnie z prawem lekarz może odmówić udzielenia świadczeń zdrowotnych z powołaniem się na względy sumienia, a fakt ten powinien uzasadnić i odnotować w dokumentacji medycznej. Na klauzulę sumienia nie można powołać się, jeśli zwłoka w udzieleniu pomocy mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia pacjenta.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH