Radziwiłł: pozasądowy system odszkodowań bardziej przyjazny Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia. Fot. PTWP

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ponownie przekonuje, że pozasądowy system odszkodowań za błędy medyczne jest bardziej przyjazny dla pacjentów.

W rozmowie z IAR szef resortu zdrowia podkreślił, że najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjentów i podnoszenie jakości opieki medycznej.

Wyjaśnił, że w ministerstwie są przygotowywane rozwiązania ustawowe, które zmierzają do łatwiejszego i szybszego rekompensowania szkód medycznych poza sądami.

Konstanty Radziwiłł podkreślił, że do tego, aby pacjent otrzymał odszkodowanie, nie jest konieczne udowodnienie winy konkretnej osobie.

Minister na temat prac nad nowym systemem odszkodowań za zdarzenia medyczne (tu nazywane wypadkami) po raz pierwszy mówił w styczniu 2016 r. Teraz potwierdza, że MZ jest zdecydowane zaprojektować taki system.

Konstanty Radziwiłł przyznał w styczniu, że chciałby, żeby podobnie jak w przypadku przyznawania odszkodowań za wypadki przy pracy traktowano odszkodowania za wypadki medyczne. Jak można sądzić, minister mówiąc o zdarzeniach medycznych celowo użył określenia - wypadki.

- W praktyce wyglądałoby to tak, że jeżeli dochodzi do wypadku, opisuje się sytuację wypadkową, orzecznik bada poszkodowanego i stwierdza określony uszczerbek na zdrowiu i następuje odszkodowanie - wyjaśniał i dodał, że tak procedura wygląda m.in. w Nowej Zelandii, gdzie takie rozwiązanie przyjęto już w latach 60, także w krajach skandynawskich.

Czytaj też. Rekompensaty za wypadki medyczne. Zaproponuje je minister zdrowia

Tu zasadą jest pełne i rzeczywiste naprawienie szkody. Wyraża się to z jednej strony w rekompensacie finansowej, ale co może i ważniejsze w dążeniu do możliwego przywrócenia stanu zdrowia sprzed zdarzenia, poprzez m.in. zapewnienie pacjentowi szerokiego dostępu do świadczeń medycznych.

Więcej: www.polskieradio.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH