- Ochrona zdrowia nie jest po to, żeby dobrze sobie radzić; szpital jest po to, by pacjenci czuli się bezpieczni, a nie żeby przynosił zyski - uważa prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

Konstanty Radziwiłł wyraził wątpliwość, czy reforma systemu ochrony zdrowia w ogóle wejdzie w życie.

- Nie jestem pewien, czy prace nad tymi ustawami to nie był zmarnowany rok. Reforma jest potrzebna, ale trzeba ją zrobić tak, aby mogła być zaakceptowana przez jak najszerszą grupę polityków. W tym wypadku mamy zbyt wielkie różnice zdań między politykami, by można było liczyć na porozumienie. Także eksperci nie są przekonani do kierunku reform - powiedział prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Zdaniem szefa NRL obligatoryjne przekształcenie wszystkich szpitali w spółki nie będzie korzystne dla pacjentów.

- W żadnym cywilizowanym kraju nie dominuje prywatna służba zdrowia. W UE prywatne placówki stanowią może 10 proc. rynku. Ta reforma zbliża nas do trzeciego świata - uznał Radziwiłł.

Podkreślił, że ochrona zdrowia nie powinna funkcjonować na zasadach wolnego rynku, nastawiona przede wszystkim na zysk.

- Widać to już teraz, na przykładzie placówek, które się przekształciły. Nie zwiększają swoich kontraktów z NFZ, choć jest taka potrzeba. Przez to pacjenci stoją w kolejkach. Ale prywatny szpital może im zaproponować alternatywę: mogą dostać tę samą usługę, w tym samym szpitalu, bez kolejki, jeśli zapłacą - mówił Radziwiłł. Dodał, że jest to realna perspektywa dla wszystkich jednostek zamienionych w spółki, bo dzięki temu zwiększy zysk.

Prezes NRL skrytykował również pozostałe ustawy, które we wtorek uchwalił Sejm.

– Ustawa o akredytacjach wprowadza rozbudowany system, ale nie wiadomo, czemu ma on służyć. Ustawa o prawach pacjenta nie ustanawia żadnych nowych praw, ale wprowadza kolejny kosztowny urząd, który ma kontrolować szpitale - mówił Radziwiłł.

Także ustawa o pracownikach ZOZ-ów, jego zdaniem, nie wnosi żadnych pozytywnych rozwiązań.

- Odbiera się wszystkie przywileje pracownikom medycznym, czyli likwiduje wszelkie pozytywne strony pracy w tych zawodach. Tymczasem w Polsce mamy niedobory kadrowe i powinniśmy raczej zastawiać się, jak przyciągnąć młodych ludzi i zachęcić ich do pracy w ochronie zdrowia - zaznaczył Radziwiłł.

Odnosząc się do uchwalonej przez posłów poprawki do ustawy wprowadzającej reformy, która zakłada, że spółki prowadzące szpitale otrzymają ich nieruchomości w dzierżawę, a nie, jak pierwotnie zakładano, na własność, prezes NRL ocenił, że jest to rozwiązanie mniej korzystne, ponieważ zmniejsza wartość ZOZ-u.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH