Według przewodniczącego Naczelnej Izby Lekarskiej Konstantego Radziwiłła w przypadku zapowiadanych przez rządową koalicję obligatoryjnych przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego problemem jest

Zdaniem Radziwiłła pomysł referendum ma kontekst polityczny i prawdopodobnie takie referendum się nie odbędzie.

Dodał jednak: - To pytanie odzwierciedla niepokój wielu środowisk, bo sprawa nie jest taka prosta. Prywatyzacja na taką skalę nie jest obecna w żadnym kraju, a poza tym prywatna służba zdrowia jest raczej domeną krajów nisko rozwiniętych. W krajach rozwiniętych służba zdrowia jest raczej publiczna.

Przypomnijmy, że prezydent Lech Kaczyński w złożonym dzisiaj (17 października) do Senatu wniosku o referendum chce, aby Polacy odpowiedzieli na pytanie: „Czy wyraża Pani/Pan zgodę na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali?”

- Czy rzeczywiście wszystkie szpitale muszą być przekształcone w spółki? Niektóre dobrze sobie radzą i nie ma podstaw, by przekształcać je w spółki; to może być droższe, bo taka spółka musi mieć i Radę Nadzorczą i Komisję Rewizyjną - rozważał Radziwiłł.

- Jeżeli szpitale mają być przekształcone w spółki, to czy mają działać jak wszystkie inne spółki, czy powinno być ograniczenie wolnej gry rynku w sprawach dotyczących upadłości, likwidacji czy działań dla zysku? - zastanawiał się.

- Czy rzeczywiście powinno być tak, że dzisiaj publiczne placówki powinny podlegać komercjalizacji bez ograniczeń?" - pytał.

Jak przypomniał Konstanty Radziwiłł, to państwo i rząd odpowiada za ochronę zdrowia publicznego obywateli. Jego zdaniem powierzenie tej ochrony tylko prywatnym podmiotom, kierującym się grą rynkową może być ryzykowne dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH