Radziewicz-Winnicki o dopalaczach: nie bierzcie tego! Radziewicz-Winnicki: Nie bierzcie tego, bo to śmiertelne zagrożenie!, Fot. PTWP

W Komendzie Głównej Policji w poniedziałek (13 lipca) odbyła się narada minister spraw wewnętrznych z szefem policji oraz komendantami wojewódzkimi policji oraz inspektorami sanitarnymi w sprawie walki z dopalaczami.

 Od czwartku do szpitali m.in. na terenie woj. śląskiego trafiło ponad 200 osób z podejrzeniami zatruć.

- Przyjęłam raporty komendantów wojewódzkich policji jak również inspektorów sanitarnych. Będziemy kontynuować działania (...) z jeszcze większą determinacją - powiedziała dziennikarzom po spotkaniu Teresa Piotrowska.

 - Policja przy tzw. dopalaczach działa tak samo jak przy przestępczości narkotykowej - i tak powinno być. Od kilku lat mamy wyspecjalizowane struktury do zwalczania przestępczości narkotykowej, w których pracuje 1500 funkcjonariuszy. Tylko w tym roku skonfiskowano i zabezpieczono blisko 80 tys. porcji tzw. dopalaczy - powiedział szef policji, nadinsp. Krzysztof Gajewski.

Jak dodał, w zeszłym roku policja wszczęła około 30 tysięcy postępowań związanych z narkotykami. Podkreślał, że policja współpracuje w tej sprawie ze wszystkimi zwalczającymi tego rodzaju zjawisko. Wymienił Straż Graniczną, Inspekcję Celną, Inspekcję Sanitarną, ale też instytucje zajmujące się profilaktyką - samorządy i ministerstwo edukacji.

- Narkomania to problem społeczny, który ani się nie pojawił w jeden dzień, ani w jeden dzień nie zniknie. Ale są efekty działania policji. Są zatrzymania - zapewnił.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przypomniał, że wprowadzanie tzw. dopalaczy do obrotu jest nielegalne i zagrożone karą pozbawienia wolności.

Powiedział, że nowe przepisy pozwalają także "zatrzymać transport dopalaczy już na etapie przyjazdu do kraju". Nowe przepisy ułatwiają karanie przedsiębiorców, którzy zajmują się sprzedażą tych środków.

Radziewicz-Winnicki zapewnił, że resort zdrowia popiera wszystkie działania edukacyjne w zakresie walki z tzw. dopalaczami. Przypomniał, że dopalacze to narkotyki.

- Nie bierzcie tego, bo to śmiertelne zagrożenie, można łatwo uczynić sobie trwałą szkodę na zdrowiu, albo umrzeć, co spotkało już tak wiele osób w Polsce - apelował wiceminister.

Od 1 lipca, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, 114 dopalaczy zostało przekwalifikowanych i stało się narkotykami. Dzięki zmienionej ustawie nowe środki, którymi odurzają się ludzie, zakwalifikowano jako narkotyki. To powoduje, że nie tylko samo wprowadzanie do obrotu (jak to było dotychczas), ale także posiadanie, wytwarzanie takich specyfików jest karalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH