Radom: dyrektor tłumaczy się ws. gwałtu w szpitalu psychiatrycznym

We wtorek (8 maja) Włodzimierz Guzowski, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Radomiu, zajął oficjalne stanowisko wobec gwałtu na 9-letnim pacjencie na Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży. Do zdarzenia doszło 22 kwietnia. Od początku maja sprawą zajmuje się prokuratura.

Dyrektor Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu w oświadczeniu z 8 maja "wyraża głębokie ubolewanie i żal" oraz zapewnia, że "podejmuje wszelkie możliwe kroki, aby sprawa została w pełni wyjaśniona, a wobec winnych ewentualnych zaniedbań były wyciągnięta kosekwencje".

Włodzimierz Guzowski informuje, że szpital zaproponował rodzinie dziecka otoczenie go szczególnym wsparciem i opieką terapeutyczną. Dodatkowo wszyscy pacjenci Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży zostali objęci wzmożoną opieką psychologiczną oraz nadzorem lekarskim i pielęgniarskim.

Dyrektor zlecił także przeprowadzenie wewnętrznego postępowania wyjaśniającego okoliczności zdarzenia: dotyczy ono zarówno analizy dokumentacji medycznej, organizacji pracy na oddziale, jak i przestrzegania przez pracowników procedur bezpieczeństwa.

"Wszyscy pracownicy zostali zobowiązani do złożenia pełnych wyjaśnień na temat pracy oddziału w dniu zajścia" - pisze Włodzimierz Guzowski w oświadczeniu dla prasy. Dodaje, że natychmiast po otrzymaniu informacji o wydarzeniu i zebraniu niezbędnych wyjaśnień, powiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jednego z pacjentów.

Przypomnijmy, że zgodnie z informacjami Prokuratury Okręgowej w Radomiu z 2 maja, matka dziecka powiadomiła Prokuraturę Rejonową Radom - Zachód, że zostało ono zgwałcone w Szpitalu Psychiatrycznym w Radomiu przez 16 letniego pacjenta hospitalizowanego na innym oddziale tej lecznicy.

- Z uwagi na to, że domniemanym sprawcą miała być osoba nieletnia, prokurator przekazał to zawiadomienie celem jego rozpoznania, do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Radomiu, który prowadzi postępowania przeciwko nieletnim sprawcom czynów karalnych - informuje radomska prokuratura.

Niezależnie od tego śledczy uznali, że skoro - jak twierdzi matka dziecka - doszło do takiego zdarzenia na terenie szpitala, to należy przeprowadzić śledztwo w kierunku niedopełnienia obowiązków służbowych przez personel odpowiadający za bezpieczeństwo pacjentów z narażeniem ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Śledztwo takie zostało już wszczęte, a prokurator podjął pierwsze czynności w tej sprawie.

Zdaniem prokurator Małgorzaty Chrabąszcz zawiniły procedury lub personel szpitala, który (być może) nie wywiązał się ze swoich obowiązków, co umożliwiło 16-letniemu pacjentowi wejście na oddział dziecięcy szpitala.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH