Radom: akt oskarżenia dla ordynatora w sprawie korupcji

Prokuratura oskarżyła o korupcję byłego ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego ze szpitala w Radomiu. To kolejny akt oskarżenia w jednej z największych spraw korupcyjnych w służbie zdrowia w Polsce. Do tej pory zarzuty usłyszało ponad 200 osób.

Jak poinformowała w piątek (15 marca) rzeczniczka mazowieckiej policji kom. Alicja Śledziona, oskarżony lekarz to Zbigniew B., który w latach 1999-2006 pełnił funkcję ordynatora jednego z oddziałów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. 

Prokuratura postawiła mu 30 zarzutów korupcyjnych. Większość z nich dotyczy przyjmowania łapówek od przedstawicieli firm medycznych w zmian za doprowadzenie do zakupu na oddział szpitalny proponowanego przez nich sprzętu medycznego. Według śledczych ordynator wziął za to w sumie ponad 41 tys. zł. Lekarz kilkakrotnie uczestniczył także w zagranicznych szkoleniach sponsorowanych przez firmy medyczne. 

Zbigniewowi B. zarzuca się także branie łapówek od pacjentów za przyspieszenie terminów zabiegów i lepszą opiekę medyczną; w sumie na ponad 4 tys. zł. Za przestępstwa objęte zarzutami grozi do 10 lat pozbawienia wolności. 

Oprócz ordynatora prokuratura oskarżyła także czterech przedstawicieli firm farmaceutycznych, z którymi lekarz współpracował. 

Śledztwo ws. korupcji w służbie zdrowia prowadzone jest od 2006 r. Dotyczy dawania łapówek przez przedstawicieli kilku firm farmaceutycznych osobom pełniącym funkcje publiczne w placówkach służby zdrowia w całym kraju. Przestępstwa wyszły na jaw w 2006 r., dzięki operacyjnym ustaleniom policjantów z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. 

Sprawa dotyczy lat 1999-2006. W toku śledztwa ustalono, że przedstawiciele handlowi kilku firm medycznych wręczali w różnej formie łapówki przedstawicielom szpitali w zamian za poparcie ich oferty handlowej. Wysokość łapówek dla osób pełniących głównie funkcje kierownicze i decyzyjne w placówkach medycznych uzależniona była od wartości dokonanej lub planowanej sprzedaży.

Korumpowani byli także pracownicy z działów zamówień publicznych, oddziałowi, kierownicy bloków operacyjnych. Łapówki przybierały różne formy. Część z nich jako umowy o dzieło lub zlecenia, miały uprawdopodobnić legalność transakcji. W innych przypadkach sponsoring odbywał się poprzez: finansowanie atrakcyjnych wycieczek, a dokumentowanych jako wyjazdy szkoleniowe, finansowanie zagranicznych konferencji naukowych, prywatnego dokształcania się pracowników służby zdrowia (np. kursy językowe) oraz darowizny rzeczowe i wpłaty gotówkowe. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH