Rada Dialogu Społecznego: rząd nie przeprowadził konsultacji "Za życiem" Fot. archiwum

Rząd nie skierował do Rady Dialogu Społecznego projektu ustawy "Za życiem", co uniemożliwiło przeprowadzenie konsultacji - podkreśla w liście do premier Beaty Szydło przewodnicząca RDS Henryka Bochniarz. Według niej to sygnał naruszania zasad dialogu społecznego.

Ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" w piątek (4 listopada) uchwalił Sejm, Senat nie wprowadził do niej poprawek; teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

Przewiduje ona m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł, a dostępną pomoc koordynować ma asystent rodziny. Wypłaty dla asystentów rodziny mają pochodzić z Funduszu Pracy.

W liście skierowanym do premier Szydło, Bochniarz przypomniała, że zgodnie z art. 5 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, przygotowane przez rząd projekty założeń projektów ustaw i projekty aktów prawnych, w sprawach leżących w zakresie właściwości Rady, są kierowane do opinii strony pracowników i strony pracodawców Rady.

Termin do wyrażenia opinii nie może być krótszy niż 30 dni od dnia przekazania projektu; termin może zostać skrócony do 21 dni ze względu na ważny interes publiczny.

- Tymczasem przedmiotowy projekt ustawy w ogóle nie został skierowany do Rady, co uniemożliwiło przeprowadzenie konsultacji społecznych na jej forum i wyrażenie opinii do projektu w sposób umożliwiający wpływ na jego treść - zaznaczyła w piśmie przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.

Według przewodniczącej projekt, skierowany w środę przez Radę Ministrów do Sejmu, został przekazany z upoważnienia Marszałka Sejmu i wpłynął do Biura Rady Dialogu Społecznego następnego dnia, w czwartek (w piątek ustawę uchwalił Sejm).

Bochniarz napisała, że z niepokojem odbiera "kolejne sygnały naruszania zasad prowadzenia dialogu społecznego, w tym naruszania przepisów o konsultowaniu projektów aktów prawnych przez rząd". "Za taki sygnał przyjmuję informację na temat braku konsultacji społecznych rządowego projektu ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin Za życiem" - dodaje.

Według przewodniczącej Rady "pomijanie tej instytucji w kwestiach istotnych dla partnerów społecznych, podważa jej pozycję, ogranicza możliwość sprawczą, a tym samym motywację i zaangażowanie aktorów dialogu".

W ocenie Bochniarz projekt procedowany był również z pominięciem przepisów o konsultowaniu projektów aktów prawnych znajdujących się w ustawie o związkach zawodowych oraz o organizacjach pracodawców. 

"Nie mam wątpliwości, że projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin Za życiem mieści się w zakresie działania związków zawodowych i organizacji pracodawców" - zaznaczyła. 

Bochniarz ma przekazać list na ręce premier Beaty Szydło w poniedziałek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH