RPP zapytał ministra o łóżka na korytarzach Łóżka na korytarzach - czy zgodnie z prawem? Fot. Shutterstock

Do Biura Rzecznika Praw Pacjenta zgłaszają się pacjenci z zapytaniem, czy stosowanie przez szpitale tzw. łózek dostawczych na korytarzach szpitalnych jest zgodne z prawem. Co odpowiedział na pytanie RPP Minister Zdrowia?

Jak zauważa Rzecznik Praw Pacjenta, sale szpitalne powinny spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r., zgodnie z którym nie mogą być to pomieszczenia przechodnie, co całkowicie wyklucza umieszczanie łóżek na korytarzach szpitalnych.

Pacjent ma również prawo do poszanowania intymności i godności, dlatego jego leczenie oraz pielęgnacja na korytarzu – na którym przebywają inni pacjenci bądź osoby postronne - może wywołać u niego uzasadniony dyskomfort psychiczny.

Wyjątkiem od tej sytuacji jest najważniejsze prawo pacjenta - prawo do świadczeń zdrowotnych, w szczególności w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. W takim przypadku, szpital, nawet nie dysponując miejscami w salach, musi udzielić świadczeń zdrowotnych.

Rzecznik Praw Pacjenta w swoim wystąpieniu podkreśla, że zarówno pacjenci, jak i placówki medyczne mają wątpliwości jakie rozwiązanie przyjąć. Z jednej strony - uchylając się od udzielania zaplanowanych świadczeń zdrowotnych, szpitale narażają się na odpowiedzialność z tytułu niewłaściwej realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia, z drugiej zaś - na zarzut naruszenia praw pacjenta, w tym wspomnianego wcześniej prawa pacjenta do poszanowania intymności i godności.

Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się z prośbą o stanowisko Ministra Zdrowia w zakresie dopuszczalności stosowania „dostawek”, a także propozycji, czy też planowanych działań mających na celu wyeliminowanie opisanych sytuacji.

W odpowiedzi Minister Zdrowia zwrócił uwagę, iż korzystanie z dostawek powinno być rozwiązaniem awaryjnym, mającym miejsce wyłącznie w sytuacjach nadzwyczajnych, czyli w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta. Jest to rozwiązanie, które może być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Treść pism RPP i Ministerstwa Zdrowia: www.bpp.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH