RPP: wzrosła liczba zgłoszeń od pacjentów

W 2012 roku biuro Rzecznika Praw Pacjenta odnotowało znacznie więcej zgłoszeń od pacjentów niż w poprzednim roku - poinformowała RPP Krystyna Kozłowska na środowym, 11 grudnia, posiedzeniu komisji zdrowia, podsumowując działalność biura za ubiegły rok.

Jak oceniła Kozłowska, wzrost liczby zgłoszeń wynika z większej świadomości pacjentów o przysługujących im prawach oraz większej wiedzy o działalności biura RPP.

Rzecznik poinformowała, że w 2012 r. w jej biurze odnotowano ponad 63,9 tys. zgłoszeń, rok wcześniej było ich 38,2 tys.. Najwięcej - ponad 35 tys. - wpłynęło za pośrednictwem prowadzonej przez biuro bezpłatnej infolinii, nieco mniej za pośrednictwem pism - ponad 16 tys., bezpośrednio w biurze przyjęto 731 interwencji. Odnotowano też ponad 10 tys. zgłoszeń u Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.

Najwięcej było zgłoszeń związanych z naruszeniem prawa do świadczeń zdrowotnych, do dokumentacji medycznej, do informacji. Interwencje dotyczyły też poszanowania intymności i godności oraz wyrażania zgody na udzielanie świadczeń.

Zgłaszane przypadki związane były m.in. z wystawieniem pacjentowi pełnopłatnej recepty na lek refundowany, choć miał on uprawnienia do otrzymania leku ze zniżką. Odnotowano też odmowy udostępnienia dokumentacji medycznej, przypadki zbyt wysokich kosztów za sporządzenie kopii dokumentacji medycznej oraz nieprzekazywania przez lekarzy informacji na temat planowanego leczenia.

Jak wyliczała Kozłowska, w ubiegłym roku prowadzonych było 1168 postępowań wyjaśniających - 827 prowadzono na podstawie pisemnych i osobiście wniosków pacjentów lub osób działających w ich imieniu, 341 postępowań Rzecznik podjął z własnej inicjatywy, m.in. w związku z doniesieniami medialnymi.

Zakończono 645 spraw zgłoszonych przez pacjentów; w 155 przypadkach stwierdzono naruszenie praw pacjenta, w 447 - nie stwierdzono takiego naruszenia, 43 przypadki umorzono, zaś 182 postępowania kontynuowano w 2013 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH