RPP ws. pacjentów w szpitalach psychiatrycznych Krystyna Barbara Kozłowska - RPP. Fot. mat. pras.

Rzecznik Praw Pacjenta mając na uwadze dobro pacjentów długoterminowo hospitalizowanych w szpitalach psychiatrycznych w ramach środka zabezpieczającego interweniował w tej sprawie w placówkach psychiatrycznych.

Do dyrekcji blisko 40 zakładów psychiatrycznych realizujących środek zabezpieczający w warunkach podstawowego i wzmocnionego zabezpieczenia Rzecznik skierował pisma z prośbą o informacje dotyczące wszystkich pacjentów przebywających w placówce dłużej niż 6 miesięcy.

Krystyna Barbara Kozłowska prosi dyrekcje podmiotów leczniczych o informacje dotyczące przede wszystkim: długości pobytu w placówce, opisu czynu, z którym wiąże się umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym, wskazanie sądu powszechnego, który wydał lub utrzymał orzeczenie będące podstawą umieszczenia pacjenta w podmiocie leczniczym.

- Uzyskane informacje posłużą do analizy zagadnienia oraz dalszych działań systemowych Rzecznika. Dzięki analizie będzie można wychwycić wszystkie przypadki zbyt długiego przebywania w szpitalu i te sprawy będą przekazywane w celu dogłębnego zbadania do resortu sprawiedliwości - informuje Krystyna Barbara Kozłowska.

W ostatnich wyrokach - dotyczących omawianej materii - Sąd Najwyższy wskazywał na szereg nieprawidłowości, w tym na nieadekwatność okresu trwania detencji do wagi zarzucanych czynów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH