RPP: wnioski o wszczęcie postępowania warto składać samodzielnie Rzecznik zachęca do samodzielnego składania wniosków - są wolne od jakichkolwiek opłat. Fot. archiwum RZ

Wnioski o sprawdzenie czy nie doszło do naruszenia praw pacjenta, które wpływają do Rzecznika Praw Pacjenta, coraz częściej kierowane są przez kancelarie prawne. Rzecznik zachęca do samodzielnego składania wniosków - są wolne od jakichkolwiek opłat.

Pacjent, który złoży wniosek bezpośrednio do Rzecznika Praw Pacjenta skorzysta z profesjonalnej pomocy prawnej, a w trakcie postępowania wyjaśniającego nie poniesie żadnych kosztów z tym związanych.

W toku postępowania wyjaśniającego Rzecznik dba o to, aby pacjent działający bez profesjonalnego pełnomocnika został kompleksowo poinformowany o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenia w sprawie. Pacjentowi udzielane są także szczegółowe wyjaśnienia oraz wskazówki.

W przypadku uzyskania informacji co najmniej uprawdopodabniających naruszenie praw pacjenta Rzecznik wszczyna postępowanie wyjaśniające zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Pacjent, który uważa że zostały naruszone jego prawa, może złożyć wniosek do Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

We wniosku należy podać dane osobowe wnioskodawcy oraz pacjenta, którego sprawa dotyczy a także zwięźle opisać zaistniałą sytuację.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH