RPP: pacjencie, informuj o pobieraniu opłat za prąd

Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do pacjentów z prośbą o zgłaszanie sygnałów dotyczących pobierania przez szpitale opłat za energię elektryczną, szczególnie za korzystanie z czajników czy ładowarek do telefonów komórkowych.

Jak wskazuje Rzecznik Praw Pacjenta, pobieranie takich opłat stoi w sprzeczności z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.

Przytacza opinię biura prawnego NFZ, które wyjaśnia, że zgodnie z art. 5 pkt 38 cyt. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, świadczeniem towarzyszącym jest zakwaterowanie i wyżywienie w zakładzie opieki zdrowotnej całodobowej lub całodziennej oraz usługi transportu sanitarnego.

Świadczenie towarzyszące mieści się w pojęci świadczeń opieki zdrowotnej, której przysługują ubezpieczonym, a które ponadto obejmują świadczenia zdrowotne i świadczenia zdrowotne rzeczowe.

Biuro prawne Funduszu wyjaśnia też, co należy rozumieć pod pojęciem zakwaterowania.

''Ponieważ ani ustawa o świadczeniach, ani przepisy ustawy o działalności leczniczej, ani żadne inne przepisy dotyczące ochrony zdrowia nie definiują ''zakwaterowania'', pojęcie to rozumieć należy potocznie, a zatem - w tym przypadku - jako umieszczenie świadczeniobiorcy na czas pobytu w szpitalu w pomieszczeniu, spełniającym prawem przewidziane wymagania, w którym mogą być udzielane świadczenia zdrowotne. Ponieważ w takim pomieszczeniu musi być dostęp do energii elektrycznej, świadczeniobiorcy podczas hospitalizacji mogą korzystać z gniazdek elektrycznych w zwykły sposób, podobnie jak to ma miejsce w hotelu, pensjonacie, miejscu pracy itp.” - uważa NFZ.

Więcej: www.bpp.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH