RPP o uczestnictwie pacjentów szpitali psychiatrycznych w rozprawach sądowych

Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do ministra sprawiedliwości z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie uczestniczenia pacjentów, przyjętych bez ich zgody do szpitala psychiatrycznego, w rozprawach sądowych.

Rzecznik Praw Pacjenta zwraca uwagę, że zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego rozprawa sądowa powinna się odbywać w budynku sądu. Wyjątek od tej zasady określają przepisy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Zgodnie z nimi możliwe jest przeprowadzenie rozprawy w szpitalu, jeżeli jest to podyktowane uzasadnionym interesem osoby, której postępowanie dotyczy. Z informacji przekazanych Rzecznikowi Praw Pacjenta przez Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego wynika niestety, że sądy po wysłuchaniu pacjenta w szpitalu, przeprowadzają rozprawy w siedzibach sądów i pod nieobecność pacjentów. Decyzja o zmianie miejsca posiedzenia sądu zależy wyłącznie od sędziego.

RPP, Krystyna Barbara Kozłowska, podkreśla jednak, że część pacjentów wnioskuje o uczestnictwo w rozprawie sądowej i osobom tym należałoby taką możliwość zapewnić. Wystąpienie skierowane zostało 24 stycznia br., jednak ze względu na brak odpowiedzi, RPP skierował ponowną prośbę o zajęcie stanowiska w dniu 26 marca br.

Więcej: www.bpp.gov.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH