RPP o dostępie do preparatów diagnostyki laboratoryjnej RPP: pacjenci mają prawo dostępu do preparatów diagnostyki laboratoryjnej Fot. archiwum

W ostatnim czasie coraz liczniejsze są sygnały od pacjentów, że podmioty lecznicze odmawiają im dostępu do preparatów histopatologicznych, cytologicznych oraz odlewów stomatologicznych - informuje Rzecznik Praw Pacjenta.

Jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta, obecne przepisy prawne nie określają sposobu postępowania z materiałami i preparatami diagnostyki laboratoryjnej. Nie definiują, czy stanowią one element dokumentacji medycznej i nie wskazują okresu przechowywania tych preparatów.

Brak również zapisów, czy i komu mają być one wydane oraz, czy i po jakim czasie ulegają zniszczeniu. W związku z tym, Rzecznik podjął działania zmierzające do polepszenia sytuacji pacjentów w tym zakresie.

31 marca 2015 r. RPP w wystąpieniu do ministra zdrowia zwrócił uwagę, iż preparaty histopatologiczne, cytologiczne, odlewy stomatologiczne oraz modele służące wykonaniu protez powinny być udostępniane pacjentom w ramach dostępu do ich dokumentacji medycznej. Udostępnienie tych materiałów często jest niezbędne do monitorowania postępów leczenia pacjentów.

Wiecej: www.bpp.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH