RPP o dostępie do dokumentacji medycznej osoby zmarłej oraz nieprzytomnej Rodziny skarżą się na brak dostępu do dokumentacji bliskich. Fot. PTWP

W związku z tym, że do Biura Rzecznika Praw Pacjenta trafia duża liczba zapytań i wniosków dotyczących dostępu osób bliskich do dokumentacji medycznej pacjentów zmarłych, RPP na swojej stronie internetowej wyjaśnia wiele wątpliwości i odpowiada na pytania.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym w Polsce, w przypadku ciężkiej choroby lub stanu, w przypadku którego może zachodzić obawa śmierci, należy wcześniej zadbać o to, aby uzyskać upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej.

W sytuacji braku takiego upoważnienia, w przypadku śmierci pacjenta dostęp do dokumentacji medycznej nie będzie możliwy.

Wyjątkiem od tej zasady jest skorzystanie z upoważnienia złożonego w innej placówce medycznej: w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej. Dokument taki powinien mieć charakter ogólny, to jest upoważniać do dostępu do dokumentacji medycznej, bez wskazania szczegółowej nazwy placówki medycznej i zawierać przynajmniej imię i nazwisko, numer dowodu oraz pesel osoby, która na tej podstawie otrzyma upoważnienie do dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta.

Doświadczenia Rzecznika Praw Pacjenta wskazują, że po przedstawieniu upoważnienia złożonego w innej placówce medycznej dokumentacja pacjenta jest udostępniana osobie wskazanej w upoważnieniu.

Więcej: www.bpp.gov.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH