RPP o dostępie do dokumentacji medycznej

Rzecznik Praw Pacjenta skierował do wojewodów oraz do ministrów: zdrowia, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz administracji, pismo w sprawie konieczności poprawy dostępu pacjentów do informacji o przysługujących im prawach oraz do dokumentacji medycznej.

O sprawie pisaliśmy wielokrotnie. RPP zauważa, że istniejące obecnie regulacje prawne rodzą komplikacje w sytuacji, gdy osoby bliskie zmarłego pacjenta zamierzają dochodzić przysługujących im z mocy prawa roszczeń od zakładu opieki zdrowotnej, w którym pacjent zmarł, ponieważ ‒ jeżeli pacjent nie wskaże za życia osoby, której można udostępnić jego dokumentację medyczną ‒ to w przypadku jego śmierci nikt nie będzie miał do tej dokumentacji dostępu.

Rzecznik Praw Pacjenta zwraca uwagę, że niemożność uzyskania dostępu do dokumentacji medycznej zmarłego pacjenta przez jego rodzinę lub bliskich może być sprzeczne z wolą samego pacjenta. 

Rzecznik zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o stworzenie regulacji prawnych, które z jednej strony utrzymają istniejący w polskim prawie wysoki standard ochrony danych osobowych, z drugiej jednak uwzględnią domniemaną wolę pacjenta w sytuacji, kiedy z powodu czynników niezależnych i zdarzeń losowych pacjent nie mógł tej woli wyrazić. 

Jednocześnie RPP oczekuje zdecydowanych działań od kierujących zakładami opieki zdrowotnej, mających na celu poprawę dostępu pacjentów do informacji na temat przysługujących im praw oraz do dokumentacji medycznej. 

Jak dowiedział się portal rynekzdrowia.pl  pismo RPP w tej sprawie skierowane zostało do wszystkich wojewodów oraz do ministrów: zdrowia, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych i administracji. 

Dziennik Gazeta Prawna przypomina, iż zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, upoważnienie udzielone przez pacjenta osobie trzeciej w jednym szpitalu nie ma zastosowania u innego świadczeniodawcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH