RPP i GIODO o dostępie do dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska zwraca uwagę na pojawiający się problem braku możliwości dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta przez bliskich w sytuacji, gdy pacjent zmarł lub jest nieprzytomny.

Jak poinformowało biuro Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska spotkała się z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych dr. Wojciechem Rafałem Wiewiórskim w sprawie przedstawienia problemu dotyczącego braku możliwości dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta przez osoby bliskie w sytuacji, gdy pacjent zmarł lub też jest nieprzytomny, a nie upoważnił wcześniej nikogo do takiego dostępu.

Zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, po śmierci pacjenta prawo wglądu w jego dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia. Jednak żadne przepisy nie regulują dostępu do dokumentacji przez osoby bliskie w przypadkach, kiedy np. pacjent w wyniku wypadku jest nieprzytomny bądź znajduje się w stanie, w którym nie może wyrazić swojej woli.

Podczas spotkania GIODO zwrócił uwagę na problematyczną kwestię tzw. domniemania zgody pacjenta na przetwarzanie danych osobowych zawartych w dokumentacji medycznej. Zdaniem Inspektora nie powinno mieć miejsca domniemywanie zgody na przetwarzanie danych osobowych osoby, której te dane dotyczą.

Więcej: www.bpp.gov.pl Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH