RPP alarmuje: biały personel (i nie tylko) łamie prawa chorych psychicznie

Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, zaapelowała do minister zdrowia Ewy Kopacz o zajęcie stanowiska w sprawie łamania praw pacjentów psychiatrycznych.

W liście skierowanym do resortu RPP podkreśla, że do jego biura regularnie napływają skargi od osób, które z powodu choroby psychicznej są piętnowane zarówno przez lekarzy i pielęgniarki, jak i personel pomocniczy. Pacjenci szpitali psychiatrycznych zwracają uwagę, że są poniżani, a ich gwarantowane ustawowo prawa są ograniczane.

Dochodzi przy tym do sytuacji, że chorzy wykonują czynności zarezerwowane dla personelu porządkowego, np. sprzątają toalety lub wynoszą pojemniki z jedzeniem. Bywa i tak, że pacjenci chorzy psychicznie nie są mile widziani na innych oddziałach - zdaniem Kozłowskiej niektórzy specjaliści informują psychiatrów, że nie chcą mieć w swoich jednostkach pacjentów wykazujących jakiekolwiek rodzaje trudnych zachowań, wynikających z zaburzeń psychicznych.

Z leczeniem somatycznym wiąże się  natomiast zjawisko bagatelizowania przez personel medyczny objawów innych niż psychiatryczne. Pacjenci zwracają uwagę, że umniejsza się znaczenie ich dolegliwości somatycznych określając je arbitralnie psychosomatycznymi. Często też utrudnia im się dostęp do specjalistów.

Zdaniem RPP problem ten mogłaby rozwiązać odpowiednia edukacja przyszłych lekarzy i pielęgniarek prowadzona już na poziomie studiów medycznych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH