
Wydawanie seniorom - studentom Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zaświadczeń lekarskich o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania zajęć sportowych będzie bezpłatne - deklarację taką RPO otrzymał z Ministerstwa Zdrowia.
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wystąpił w tej sprawie do resortu zdrowia. W przesłanej mu odpowiedzi ministerstwo wskazało, że sygnalizowane przez rzecznika zagadnienia będą przedmiotem prac przy najbliższej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
RPO wskazywał na kontrowersyjną, jego zdaniem, praktykę pobierania opłat za wydanie seniorom, w tym m.in. studentom Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zaświadczeń lekarskich o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania zajęć sportowych.
Takie działanie, jak oceniał Bodnar, pozostaje w sprzeczności z priorytetami polityki senioralnej w Polsce. Przypominał, że celem tej polityki jest m.in. rozwój i wspieranie aktywności fizycznej, wśród osób starszych, by jak najdłużej mogły utrzymywać dobry stan zdrowia i prowadzić samodzielne, niezależne i satysfakcjonujące życie.
"Za niezasadne uznać należy tworzenie barier finansowych wpływających na efektywność polityki senioralnej i obciążanie aktywnych seniorów dodatkowymi opłatami" - podkreślał RPO. Zwracał się o rozważenie możliwości zmiany obowiązujących przepisów.
W informacji dla RPO resort przekazał, że w ramach nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zaświadczenia lekarskie związane z uczestnictwem seniorów w zajęciach sportowych mają być zaliczone do katalogu bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej.
W myśl obecnie obowiązujących przepisów świadczeniobiorcy nie przysługują orzeczenia i zaświadczenia lekarskie wydawane na jego życzenie, jeżeli nie są one związane z dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowaniem nauki, uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku, a także jeżeli nie są wydawane dla celów pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, orzecznictwa o niepełnosprawności, uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego, lub ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.


- 14:30 W. Brytania: lekarze odłączyli Alfiego Evansa od aparatury
- 14:17 MZ w sprawie zmian w konkursach na świadczenia zdrowotne
- 14:01 Będą kontrole zwolnień chorobowych wśród Polaków zatrudnionych w Holandii
- 13:47 Świętochłowice: tu także seniorzy mają koperty życia
- 13:17 CIS: przygotowujemy salę do zabiegów, wszyscy będą mogli wrócić na miejsce protestu
- 13:04 Zebrała się Krajowa Rada Konsultacyjna ds. Osób Niepełnosprawnych
- 12:58 Łódź: ponad 18 mln zł na skrócenie kolejek do niektórych zabiegów
- 12:36 Numer 997 zostanie wchłonięty przez 112. Ma być lepiej, ale...
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 3 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 7 Łódź: szpital dawał pacjentowi 500 zł, sąd przyznał mu 300 tys. zł
- 8 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych