RPO ws. udostępniania dokumentacji konsultantowi i lekarzom odbywającym specjalizację

Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do ministra zdrowia wyraził wątpliwość co do umocowania konsultanta krajowego jako uprawnionego do dookreślenia obowiązków lekarzy w sprawie dokumentowania odbycia szkolenia specjalizacyjnego.

Chodzi o to, że jeden z konsultantów krajowych zwrócił się z prośbą Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego ”o wprowadzenie obowiązku dołączania do Dzienniczków wykonanych asyst i wykonanych samodzielnie operacji, kserokopii tych zabiegów z ksiąg operacyjnych lub systemów komputerowych".

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, żądanie konsultanta krajowego nie znajduje uzasadnienia w obowiązującym porządku prawnym, w szczególności przepisach ustawy o prawach pacjenta, w której określone zostały podstawowe zasady udostępniania dokumentacji medycznej.

”Przepisy ustawy o prawach pacjenta nie przewidują udostępnienia dokumentacji medycznej lekarzom odbywającym specjalizację oraz konsultantowi krajowemu, a tym bardziej innym osobom związanym ze specjalizacją lekarzy, w celu uwiarygodnienia dokumentacji dotyczącej przebiegu i realizacji specjalizacji w zakresie samodzielnie wykonywanych przez specjalizującego się operacji i zabiegów operacyjnych” - stwierdził RPO.

Dlatego też zwrócił się do ministra zdrowia o zbadanie sprawy oraz podjęcie działań w kierunku zapewnienia respektowania obowiązujących przepisów prawa i praw pacjenta.

Więcej: www.rpo.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH