RPO ws. rozszerzenia wykazu placówek leczniczych dla tymczasowo aresztowanych W ocenie RPO, placówki przy zakładach karnych czy aresztach często nie wykonują odpowiednich świadczeń medycznych Fot. Archiwum RZ

Wykaz placówek zdrowotnych, w których mogą leczyć się osoby pozbawione wolności,  powinien być uzupełniony o podmioty spoza struktury więziennej - uważa RPO. Według niego placówki przy zakładach karnych czy aresztach często nie wykonują odpowiednich świadczeń medycznych.

Rzecznik zwrócił się do ministra sprawiedliwości z prośbą o uzupełnienie przepisów rozporządzenia w sprawie wykazu zakładów leczniczych, w tym psychiatrycznych, przeznaczonych do wykonywania tymczasowego aresztowania. Adam Bodnar chciałby, aby zawierał on, obok więziennych zakładów leczniczych, również placówki znajdujące się poza strukturą więziennictwa.

W rozporządzeniu MS, które weszło w życie 1 lipca, jest wykaz 124 miejsc, w których mogą być leczone osoby tymczasowo aresztowane. Wszystkie znajdują się przy zakładach karnych lub aresztach śledczych.

Zgodnie z rozporządzeniem muszą one zapewniać stały nadzór nad tymczasowo aresztowanymi, mieć drzwi i okna wyposażone w urządzenia uniemożliwiające samowolne wyjście, system monitoringu umożliwiający obserwację drzwi wejściowych, okien zewnętrznych, sal dziennego pobytu, izolatek oraz korytarzy, elektroniczny system sygnalizujący niekontrolowane otwarcie drzwi i okien. Muszą też zatrudniać personel w liczbie co najmniej dwukrotnie większej niż liczba łóżek przeznaczonych dla tymczasowo aresztowanych.

W opinii RPO w wykazie brakuje "wolnościowych" podmiotów leczniczych, co może oznaczać, że tymczasowe aresztowanie osoby, której stan zdrowia wymaga umieszczenia w zakładzie leczniczym, będzie wykonywane wyłącznie w placówkach więziennych niedysponujących odpowiednimi świadczeniami medycznymi.

- Może wówczas dojść do naruszenia fundamentalnych praw konstytucyjnych, takich jak prawo do ochrony zdrowia i życia, prawo do wolności od nieludzkiego bądź poniżającego traktowania lub karania oraz prawo dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Pozostawienie więźnia bez odpowiedniej opieki medycznej, czy uniemożliwienie skorzystania z pomocy lekarskiej stanowi również traktowanie sprzeczne z postanowieniami Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - napisał rzecznik w piśmie do MS.

Bodnar zaznacza jednak, że placówki medyczne spoza struktury więziennej muszą spełniać warunki dotyczące przebywania w nich osób tymczasowo aresztowanych, czyli uniemożliwiające ucieczkę oraz niekontrolowany kontakt z osobami trzecimi, a jednocześnie zapewniać dostęp do tymczasowo aresztowanego przez organa prowadzące postępowanie karne. - Co do zasady więc, nie może to być każdy wolnościowy podmiot leczniczy - przypomniał RPO.

Ministerstwo ma miesiąc na odpowiedź rzecznikowi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH