Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje na problem niemożności skutecznego ścigania czynu polegającego na nieumyślnym uszkodzeniu ciała lub spowodowaniu rozstroju zdrowia dziecka poczętego. Chodzi o przypadki, w których dochodzi do uszkodzenia płodu w wyniku zaniedbań osób trzecich, przede wszystkim lekarzy, np. w sytuacji, gdy mimo wskazań medycznych, lekarz nie przeprowadza cesarskiego cięcia lub podczas prowadzenia ciąży zapisuje leki, które mogą zaszkodzić dziecku.

Zdaniem Janusza Kochanowskiego podstawą do prowadzenia postępowania karnego nie może być art. 157a kodeksu karnego, ponieważ warunkiem przestępności jest umyślność spowodowania skutku, o którym mowa w tym przepisie, co wynika z zasady wyrażonej w art. 8 k.k.

RPO przypomina, że w swoich wcześniejszych wystąpieniach poruszał już ten problem, a w odpowiedzi resort sprawiedliwości poinformował go, że rozważy podjęcie prac nad nowelizacją kodeksu karnego w tym zakresie.

Jednak, jak podkreśla Kochanowski, z lektury projektów ustaw nowelizujących kodeks karny, zamieszczonych na internetowych stronach Ministerstwa Sprawiedliwości oraz rządowych projektów ustaw skierowanych do Sejmu wynika, że do tej pory nie została przygotowana odpowiednia nowelizacja, penalizująca tego rodzaju czyny. Dlatego RPO prosi o informacje, czy odpowiednie zapisy znajdą się w przygotowywanej przez rząd noweli k.k.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH