RPO upomina się w komitecie ONZ o prawa niepełnosprawnych w Polsce Fot. Flickr/Honza Soukup (CC BY 2.0).jpg

Osoby z niepełnosprawnościami nie mają w Polsce możliwości pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka - napisał RPO Adam Bodnar w informacji przesłanej Komitetowi Praw Osób z Niepełnosprawnościami ONZ. Zdaniem rzecznika, niezbędne są zmiany systemowe.

Komitet Praw Osób z Niepełnosprawnościami ONZ z siedzibą w Genewie (Committee on the Rights of Persons with Disabilities) monitoruje przestrzeganie Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami przez państwa będące jej stronami. Wkrótce komitet zbada sprawozdanie polskiego rządu z jej wdrożenia.

Polska, ratyfikując Konwencję w 2012 r., potwierdziła, że osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka. Zdaniem RPO, nadal brakuje rozwiązań realnie zapewniających taką możliwość.

Funkcję niezależnego organu monitorującego wykonanie Konwencji pełni w Polsce Rzecznik Praw Obywatelskich.

W Polsce żyje ok. 4,7 mln osób z niepełnosprawnościami. Zdaniem RPO, żaden organ rządu nie koordynuje polityki wobec nich. Według Bodnara, niezbędne jest przyjęcie przez Polskę strategii wdrażania konwencji oraz podpisanie do niej Protokołu Fakultatywnego - dzięki czemu komitet mógłby badać skargi składane przez polskich obywateli.

Rzecznik podkreśla, że w polskim prawie nie ma też jednolitej definicji niepełnosprawności. W jego ocenie, część przepisów jest przestarzała, a ich słownictwo ma wydźwięk pejoratywny (np. "kalectwo", "upośledzenie umysłowe").

Wśród najważniejszych propozycji zmian RPO wymienia:

• Projektowanie budynków, programów i usług według zasad uniwersalnego projektowania, czyli tak, aby mógł korzystać z nich każdy bez konieczności adaptacji - np. wejście do budynku z poziomu gruntu, bez schodów i potrzeby budowy podjazdu;

Prawo budowlane nakazuje dostępność nowych budynków dla osób z niepełnosprawnościami, nie wymaga jednak stosowania zasad uniwersalnego projektowania; w praktyce - jak wskazuje RPO - uwzględnia się jedynie dostępność dla osób na wózkach, a potrzeby np. osób niewidomych są pomijane; właściciele budynków wybudowanych przed 1995 r. w ogóle nie mają obowiązku likwidacji barier architektonicznych;

• Wzmocnienie ochrony przed dyskryminacją;

Obecnie - jak zaznacza RPO - osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z mechanizmów ustawy o równym traktowaniu, jeśli spotkały się z dyskryminacją w miejscu pracy, nie ma natomiast tej możliwości w przypadku dyskryminacji np. w dostępie do opieki zdrowotnej czy edukacji;

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH