RPO pyta NRL o bezpieczeństwo osób narażonych na zarażenie wirusem HIV Fot. archiwum

RPO chce wiedzieć, jak może i powinien zachować się lekarz wobec osób niebędących jego pacjentami, co do których ma wiedzę lub uzasadnione przypuszczenie, że mogą być zakażone wirusem HIV. Pyta o to Naczelną Radę Lekarską.

Chodzi np. o przypadki, gdy lekarz wie, że jego pacjent jest zakażony wirusem HIV, ale nie ma pewności, czy poinformował o tym swojego partnera seksualnego.

W piśmie do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar porusza kwestię tajemnicy lekarskiej, która, jak podkreśla, nie ma charakteru absolutnego. Dodaje, że możliwość odstąpienia od konieczności jej zachowania istnieje w przypadku, gdy zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób. "Skorzystanie przez lekarza z tego zwolnienia stanowi jego uprawnienie, a nie obowiązek" - podkreśla RPO.

Jak wskazuje, przepisy przewidują, że w przypadku rozpoznania zakażenia, które może przenosić się drogą kontaktów seksualnych, lekarz ma obowiązek poinformować zakażonego o konieczności zgłoszenia się jego partnera lub partnerów seksualnych do lekarza. Informację o powiadomieniu zakażonego o tym obowiązku wpisuje się do dokumentacji medycznej i potwierdza podpisem pacjenta.

Rzecznik zwraca jednak uwagę, że przepisy nie przewidują konsekwencji prawnych związanych z niewywiązaniem się przez pacjenta z tego obowiązku.

"Wykonanie tego obowiązku ma niewątpliwie wpływ na prawa pacjenta i możliwość zachowania w tajemnicy informacji związanych z jego stanem zdrowia. Jednakże instytucja ta w założeniu służy przede wszystkim ochronie zdrowia i życia partnera seksualnego pacjenta" - ocenia RPO.

Jego zdaniem w istniejącym stanie prawnym istnieje obawa, że instytucja ta nie pełni prawidłowo swojej funkcji. "Brak prawnych możliwości weryfikacji, czy partner seksualny lub inne osoby bezpośrednio narażone na zarażenie się wirusem HIV mają świadomość istniejącego zagrożenia zdrowia lub życia, może godzić w ich prawa człowieka" - przekonuje RPO.

Z drugiej strony, jak wskazuje RPO, przepisy nie określają zasad i trybu postępowania lekarza w przypadku braku obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej w odniesieniu do osób innych niż pacjent.

Sygnalizuje, że na tym tle pojawiają się praktyczne problemy związane z dotarciem do osób bezpośrednio narażonych na zarażenie się wirusem HIV.

Wskazuje, że przepisy nie przewidują, czy i w jakim trybie lekarz mający wiedzę lub uzasadnione podejrzenie o istnieniu osób zarażonych, innych niż pacjent, miałby do nich dotrzeć i poinformować o istniejącym zagrożeniu zdrowia lub życia. Kwestia ta - jak podkreśla - jest nieuregulowana zarówno, jeśli chodzi o dotarcie do tych osób za życia pacjenta, jak i po jego śmierci.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH