RPO: przymus bezpośredni nieuregulowany

Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała do Ewy Kopacz pismo w sprawie dopuszczalności stosowania przymusu bezpośredniego wobec niektórych osób chorych somatycznie, hospitalizowanych głównie na oddziałach neurologicznych, chorób wewnętrznych, toksykologicznych, urazowych.

Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego dopuszcza możliwość zastosowania przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Jej przepisy stosowane są w szpitalach psychiatrycznych.

Jednakże chorzy z zaburzeniami psychicznymi, osoby w szoku, z delirium, osoby zagrażające sobie i innym trafiają częstokroć na oddziały neurologiczne, chorób wewnętrznych, toksykologiczne, urazowe. Jednocześnie mają takie schorzenia, jak np. udar mózgu, krwotok podpajęczynówkowy, krwiak przymózgowy itp.

- W ich przypadku stosowanie przymusu musi być bardziej ograniczone i przemyślane - mówił nam niedawno (”Agresywny pacjent w szpitalu ogólnym: kiedy personel może użyć przymusu bezpośredniego?”) Wojciech Konieczny, neurolog i dyrektor do spraw lecznictwa w Zespole Szpitali Miejskich w Częstochowie.

Zwracał uwagę, że o ile na oddziałach psychiatrycznych w celu uspokojenia fizycznie zdrowego pacjenta można podać środki uspokajające, o tyle powtórzenie tego schematu w przypadku pacjenta z neurologii lub urazówki oznacza duże ryzyko.

- Może się bowiem okazać, że podanie leków uspokajających wpłynie na ocenę jego stanu fizycznego, ponieważ pewne objawy pod wpływem tych specyfików mogą się nie ujawnić - podkreślał Wojciech Konieczny.

Prof. Irena Lipowicz w piśmie zamieszczonym 22 sierpnia na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciła uwagę, że w przypadku tych chorych ”problem zastosowania przymusu bezpośredniego nie został uregulowany, pomimo że ochrona praw pacjentów przemawia za koniecznością sprecyzowania w tych przypadkach warunków zastosowania przymusu bezpośredniego oraz dokonywania oceny zasadności zastosowania tego przymusu, z uwzględnieniem bezpieczeństwa chorych i zabezpieczenia wykonania niezbędnych procedur medycznych (np. wlewu kroplowego z użyciem wenflonu, założonej sondy żołądkowej, cewnika do pęcherza moczowego)”.

RPO prosi minister zdrowia o podjęcie działań legislacyjnych, które uregulują sprawy stosowania przymusu bezpośredniego w przypadkach nie objętych przepisami ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Przypomnijmy, że również Rzecznika Praw Pacjenta zapowiedziała wystąpienie do minister zdrowia o wypracowanie przepisów określających jak należy postępować w szpitalach ogólnych w sytuacji, gdy pacjent zachowuje się agresywnie i nie ma z nim kontaktu.

Więcej: http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH