RPO: prawo pacjentów do intymności nie jest przestrzegane

Rzecznik Praw Obywatelskich wezwał resort zdrowia do działań w kierunku zapewnienia respektowania praw do poszanowania intymności i godności pacjentów.

W świetle raportów Fundacji „Rodzić po ludzku”, doniesień prasowych oraz innych informacji posiadanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich, zwrócił się on do minister zdrowia o informacje na temat „działań i zamierzeń w kierunku zapewnienia respektowania obowiązujących praw człowieka i obywatela”.

W liście do Ewy Kopacz Janusz Kochanowski pisze m.in. „ (...) w polskiej opiece zdrowotnej dominuje paternalistyczny stosunek personelu medycznego do chorych, a prawa pacjenta postrzegane są wciąż jako dodatek do właściwej opieki. Nagminnie naruszane jest prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta, m.in. poprzez rezygnację z uzyskania zgody pacjenta na uczestnictwo i obecność innych osób przy udzielaniu świadczenia zdrowotnego, (...) domniemania, że pacjent zgłaszający się do zakładu opieki zdrowotnej kształcącej personel medyczny godzi się na ograniczenia lub rezygnuje z prawa do intymności”.

Pismo rzecznika to m.in. pokłosie publikacji, która ukazała się w Dzienniku Gazecie Prawnej. W połowie stycznia 2010 r. gazeta opisała przypadek kobiety, która trafiła do szpitala z zagrożoną ciążą i krwotokiem. Ginekolog badał ją w obecności studentów, mimo że ustawa o prawach pacjenta gwarantuje prawo do godności i intymności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH