Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski w liście do premiera napisał, że jest zaniepokojony polityką rządu wobec zapłodnienia pozaustrojowego. W jego ocenie, rząd nie podejmuje inicjatyw w celu wywołania merytorycznej debaty publicznej w tej sprawie.

"Nie sposób nie odnotować, iż wytworzony chaos informacyjny może odwracać uwagę od zagadnień związanych z ratyfikacją Konwencji o prawach człowieka i biomedycynie, zwanej Europejską Konwencją Bioetyczną (EKB), która powinny być w tej sferze priorytetem" – napisał RPO. Rzecznik przypomniał, że bez efektu pozostała jego prośba sprzed roku o podjęcie działań w celu ratyfikacji EKB.

EKB została ogłoszona przez Radę Europy 4 kwietnia 1997 r. Mówi, że państwa - jej sygnatariusze - "chronią godność i tożsamość osoby ludzkiej i gwarantują każdej osobie, bez dyskryminacji, poszanowanie dla jej integralności oraz innych podstawowych praw i wolności wobec zastosowań biologii i medycyny". Konwencja zakazuje m.in. stosowania technik medycznych służących wyborowi płci dziecka, mówi też, że jeśli prawo zezwala na przeprowadzanie badań na embrionach in vitro, powinna być zapewniona odpowiednia ochrona tych embrionów. Zakazuje tworzenia embrionów ludzkich dla celów naukowych.

"Znaleźliśmy się obecnie w sytuacji, gdy dalszy brak regulacji prawnych związanych z ochroną praw i wolności człowieka w kontekście zastosowań biologii i medycyny może doprowadzić do poważnych, a niekiedy również trudnych do przewidzenia, konsekwencji w sferze społecznej, szczególnie wobec dynamicznego rozwoju biotechnologii" – napisał Kochanowski. – "W związku z towarzyszącymi postępowi biotechnologicznemu zagrożeniami, istotne jest podniesienie określonych zasad i norm etycznych do rangi zobowiązania prawnego. (...) Niezbędne jest przyjęcie regulacji wzmacniających w tym zakresie ochronę prawną człowieka" – podkreślił Rzecznik i zwrócił się do rządu o przedstawienie stanowiska w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH