RPO: osoby niewidome z psem asystentem mogą przebywać w placówkach zdrowia RPO Adam Bodnar interweniował ws. przypadków dyskryminacji niewidowmych. Fot. Biuro RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich prowadził postępowanie wyjaśniające w sprawie przypadków odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego osobom niewidomym poruszającym się z psem asystentem. Takie działanie stanowi naruszenie praw pacjenta - uważa RPO.

W jego ocenie, zamieszczonej we wtorek (29 września) na stronie internetowej RPO, takie działanie stanowi naruszenie praw pacjenta, a także art. 25 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i jest przykładem dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność.

Należy podkreślić - wyjaśnia Rzecznik - że przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych upoważniają takie osoby wraz z psem asystującym do wstępu do obiektów użyteczności publicznej, w tym do budynków przeznaczonych na potrzeby opieki zdrowotnej. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie z interwencją do Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ podzielił stanowisko Rzecznika i uznał, że odmowa dostępu osobie niewidomej razem z psem asystującym do gabinetu lekarskiego i do świadczenia zdrowotnego stanowi naruszenie praw pacjenta. NFZ jednocześnie poinformował, że wystąpi do dyrektorów oddziałów wojewódzkich w sprawie sprawowania baczniejszego nadzoru nad prawidłowością realizacji zadań w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem praw pacjentów z niepełnosprawnościami.

Czytaj: www.rpo.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH