RPO: opieka pielęgniarek nad chorymi psychicznie pracą o szczególnym charakterze RPO zwrócił się do MRPiPS ws. uprawnień dla pielęgniarek środowiskowych opiekujących się chorymi psychicznie Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Opieka pielęgniarek środowiskowych nad osobami chorymi psychicznie powinna być zaliczana do pracy o szczególnym charakterze, co daje prawo do emerytur pomostowych - ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się w tej sprawie do MRPiPS.

Adam Bodnar napisał do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o problemie uprawnień - na gruncie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych - osób świadczących specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi w miejscu zamieszkania.

RPO przekazał w piśmie do szefowej resortu pracy, że poznał postulaty tych osób podczas spotkań regionalnych. "Postulaty dotyczyły przede wszystkim wprowadzenia urlopu zdrowotnego. Wskazywano także na zasadność uznania świadczenia specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi w miejscu zamieszkania jako pracy w szczególnym charakterze w oparciu o przepisy ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych" - napisał Rzecznik.

Organizacja i świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi w miejscu zamieszkania należy do zadań zleconych gmin. Bezpośrednim organizatorem zadania w gminie jest ośrodek pomocy społecznej. Ośrodki realizują to zadanie samodzielnie lub zlecają jego realizację podmiotom zewnętrznym.

Specjalistyczne usługi mogą być świadczone przez osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania zawodu m.in.: pracownika socjalnego, psychologa, pedagoga, logopedy, terapeuty zajęciowego, pielęgniarki, asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowej, specjalisty w zakresie rehabilitacji medycznej i fizjoterapeuty.

Bodnar zwrócił się do minister Rafalskiej o zajęcie stanowiska; resort ma 30 dni, by udzielić RPO odpowiedzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH