RPO o swojej Białej Księdze: to jest konstruktywna krytyka, a nie pieniactwo Jeśli komuś wydawało się, że dr Janusz Kochanowski adresuje swoje krytyczne uwagi wyłącznie do minister Ewy Kopacz, to jest w błędzie. RPO kieruje swoje spostrzeżenia także w stronę poprzedników obecnego kierownictwa resortu...

Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski oficjalnie zaprezentował w środę (24 czerwca) "Białą Księgę" swoich kontaktów z Ministerstwem Zdrowia. To lektura dla wytrwałych czytelników. Dokument liczy ponad 800 stron.

Multimedia

Biała Księga RPO.pdf

4,48 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Zawiera m.in. obszerną korespondencję RPO z Ministerstwem Zdrowia (wraz z uwagami) od 14 lutego 2006 do 30 kwietnia 2009 r.  Resort zapowiedział oficjalną odpowiedź na zastrzeżenia RPO. Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, powiedział jednak portalowi rynekzdrowia.pl o pewnych, jego zdaniem istotnych okolicznościach opublikowania raportu.

- W latach 2005-2007, czyli za poprzedniej kadencji, wpływało do Ministerstwa Zdrowia mniej wystąpień od Rzecznika Praw Obywatelskich... - zauważył m.in. Jakub Gołąb.

O swoich kontaktach z poszczególnymi ministrami zdrowia, dr Kochanowski powiedział na środowej (24 czerwca) konferencji: – Nie prowadzę listy rankingowej oceniającej kolejnych ministrów. Przyznaję, że pani Minister Ewa Kopacz odpowiada na nasze wystąpienia, jednak odpowiedzi te są często wymijające.

Rzecznik zaznaczył, iż nie potrafi zinterpretować wzrostu liczby pism RPO do resortu zdrowia w 2008 roku: – Tak się po prostu złożyło. Chciałbym natomiast bardzo, aby nasze wystąpienia traktowano wyłącznie jako konstruktywną krytykę, a nie pieniactwo – dodał dr Janusz Kochanowski.


Rzecznik rzecznikowi...
Wyraził też nadzieję, że jego „Biała Księga” będzie „świetnym materiałem wyjściowym dla przyszłego Rzecznika Praw Pacjenta”.

"Białą Księgę" Janusz Kochanowski opublikował w poniedziałek (22 czerwca) na swojej stronie internetowej. To zbiór uwag dotyczących działania systemu ochrony zdrowia oraz zestawienie – w formie wymiany korespondencji – niezałatwionych spraw kierowanych do resortu. Już wcześniej rzecznik informował, że nie jest usatysfakcjonowany kontaktami z resortem zdrowia.

„Publikacja niniejszego raportu ma na celu prezentację całokształtu kontaktów pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, będącym centralnym organem odpowiedzialnym za politykę zdrowotną państwa a Rzecznikiem Praw Obywatelskich, instytucją powołaną do ochrony praw człowieka, w tym prawa do ochrony zdrowia i praw pacjenta. Dodatkową przesłanką mojego szczególnego zainteresowania obszarem bezpieczeństwa zdrowotnego jest pogłębiający się w Polsce kryzys systemu ochrony zdrowia i wynikający z niego brak właściwych warunków do realizacji konstytucyjnych praw obywateli”– napisał Janusz Kochanowski w „Białej Księdze”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH