RPO o prawach niepełnosprawnych intelektualnie przy zatrzymaniu FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Konieczna jest większa dbałość o zapewnienie praw osób niepełnosprawnych psychicznie i intelektualnie w sprawach karnych, już od momentu ich zatrzymania - wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. List w tej sprawie skierował do premier Beaty Szydło.

Bodnar zwrócił się do premier z prośbą "o rozważenie podjęcia inicjatywy prawodawczej". Chodzi o zmianę - w odniesieniu do dwóch problemów - rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów.

Pierwsza z poruszonych przez RPO kwestii odnosi się do osób ubezwłasnowolnionych. W przypadku zatrzymania przez policję, zatrzymany ma prawo zawiadomić o tym fakcie osobę najbliższą, jak również np. pracodawcę.

"Pragnę zwrócić uwagę, iż w grupie osób zatrzymanych znajdują się też osoby ubezwłasnowolnione, które czasami nie mogą same kierować swoim postępowaniem na skutek niepełnosprawności intelektualnej lub psychicznej. Te osoby są reprezentowane przez rodziców albo opiekuna lub mają ustanowionego kuratora" - wskazał RPO.

Dlatego - jak dodał - policja obligatoryjnie powinna informować tych opiekunów o zatrzymaniu osoby ubezwłasnowolnionej, a także przekazywać im pouczenie o zakresie możliwych działań na rzecz zatrzymanego.

"Pierwsze godziny zatrzymania są istotne z punktu widzenia prawa do obrony, jak też istotne dla podjęcia stosownych działań przez opiekuna, którego stanowisko należy uznać za zbliżone do stanowiska obrońcy" - napisał Bodnar.

Jako drugą kwestię konieczną do uregulowania RPO wskazał wprowadzenie obowiązku odnotowywania przez policję, czy osoba zatrzymana należy do grupy osób wymagających szczególnego traktowania i z jakiego powodu. "Właściwym miejscem dokumentowania tych spostrzeżeń jest protokół zatrzymania osoby" - zaznaczył Rzecznik.

Według niego zapewniony musi być bowiem sprawny przepływ informacji na temat takich zatrzymanych pomiędzy policją, prokuraturą, sądem i Służbą Więzienną. Odnotowanie takiej informacji przez policję i jej dalsze przekazywanie innym organom zwiększy - w ocenie RPO - szansę "na uruchomienie odpowiedniej reakcji tych organów i tym samym zapobiegnie wielu nieprawidłowościom i uchybieniom".

Z przeprowadzonej jesienią zeszłego roku kontroli pracowników Biura RPO w jednostkach penitencjarnych wynika, że może w nich przebywać wiele osób z niepełnosprawnością intelektualną lub z chorobami psychicznymi, które trafiły tam, bo wcześniej nie zwracano uwagi na ich sytuację.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH