RPO o pieczy nad zwłokami

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Zdrowia oraz Ministra Sprawiedliwości z prośbą o rozważenie potrzeby rozwiązań legislacyjnych, które zapewnią sprawne działanie służb, a także prawo do ochrony zdrowia.

Badane w Biurze RPO sprawy ujawniły problem dotyczący działalności podmiotów upoważnionych do sprawowania pieczy nad zwłokami i szczątkami ludzkimi.

W praktyce działalności tych podmiotów mają miejsce sytuacje bulwersujące opinię publiczną: wtedy mianowicie, gdy podmiot świadczący usługę ratownictwa medycznego (np. załoga pogotowia ratunkowego) stwierdza zgon osoby, do której podmiot ten został wezwany, i z tego względu pozostawia zwłoki na miejscu ich znalezienia, wskazując (skądinąd trafnie), że zwłoki osób zmarłych lub zabitych w miejscach publicznych przewozi się przed ich pochowaniem, na wniosek właściwego organu, do zakładu medycyny sądowej, a w razie jego braku na obszarze powiatu - do najbliższego szpitala mającego prosektorium, celem ustalenia przyczyny zgonu. 

Organizowanie tego przewozu należy do zadań powiatu. W konsekwencji zdarzają się sytuacje, gdy zwłoki pozostają w miejscu publicznym przez kilka godzin - do czasu przybycia (zazwyczaj) prywatnego przedsiębiorstwa.

Więcej: http://www.rpo.gov.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH