RPO o kamerach w dps-ach: tak, ale tylko wtedy... Rzecznik Praw Obywtaleskich zajął się sprawą po otrzymaniu informacji o zainstalowaniu kamer w pokojach dorosłych pensjonariuszy jednego z domów pomocy społecznej. Fot. Archiwum

W domach pomocy społecznej monitoring wizyjny powinien być montowany tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia ich mieszkańców - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do minister rodziny, pracy i polityki społecznej o jak najszybsze podjęcie prac nad uregulowaniem zasad stosowania monitoringu wizyjnego w domach pomocy społecznej.

Według niego, powinno to być zapisane w akcie prawnym o randze ustawy. Należy także uregulować w niej kwestie takie jak przekazywanie, odtwarzanie i utrwalanie obrazu lub dźwięku z monitoringu, prawa osób monitorowanych oraz zasady wykorzystania tych danych.

''Obecnie instalowanie kamer telewizji przemysłowej (monitoringu) w domach pomocy społecznej - bez podstawy ustawowej - może naruszać przepisy konstytucji, a także postanowienia międzynarodowych aktów prawnych gwarantujących prawo do prywatności'' - twierdzi Bodnar.

Zwrócił uwagę, że w domach społecznej przebywają głównie osoby starsze, chore, z niepełnosprawnością i ich prawa wymagają szczególnej ochrony.

Rzecznik zajął się sprawą po tym, jak do biura RPO dotarła informacja o zainstalowaniu kamer w pokojach dorosłych pensjonariuszy jednego z domów pomocy społecznej. Personel placówki tłumaczył, że stało się tak, by zapewnić bezpieczeństwo przebywających tam osób (w domu zdarzają się zachowania autoagresywne i agresywne, w dzień i w nocy) oraz osobom będącym w ich bezpośrednim otoczeniu, w tym pracownikom. Kierownictwo placówki uznało, że w takiej sytuacji bezpieczeństwo jest nadrzędne wobec prywatności.

Bodnar przypomina, że w ustawie o pomocy społecznej zapisano, że organizacja domu pomocy społecznej, zakres i poziom usług uwzględnia wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców domu oraz stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności.

''Zainstalowanie systemu monitoringu w pomieszczeniach mieszkalnych domów pomocy społecznej (zwłaszcza dla przewlekle psychicznie chorych i osób niepełnosprawnych intelektualnie) powinno mieć miejsce jedynie wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne ze względu na zagrożenie ich życia lub zdrowia" - napisał w liście do minister rodziny.

Według rzecznika wszelkie działania uzasadniające ingerencję w prawo do prywatności powinny być uregulowane w ustawie, a wyjątki interpretowane z punktu widzenia praw podstawowych.

"Szczególna troska o sytuację pensjonariuszy domów pomocy społecznej powinna wynikać ponadto ze szczególnej ochrony tej grupy jako wrażliwej społecznie" - dodał.

RPO zwrócił się do minister rodziny o podjęcie prac nad ustawą dotyczącą zasad stosowania monitoringu wizyjnego w domach pomocy społecznej.

Resort ma 30 dni na odpowiedź rzecznikowi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH